Rozdadzą milion elementarzy internetu

03-11-2009, 18:40

E-lementarz Internetu ING to bezpłatny podręcznik przeznaczony dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z komputerem oraz siecią WWW. W ramach akcji społeczno-edukacyjnej o internecie ING Bank Śląski rozda 1 milion egzemplarzy książki dostępnej za darmo we wszystkich placówkach banku.

- Nie dla wszystkich Polaków korzystanie z internetu jest tak oczywistą umiejętnością, jak pisanie czy czytanie. Jedni uważają, że internet jest tylko dla osób młodych, inni że korzystanie z komputera jest zbyt skomplikowane i za trudne. Dlatego postanowiliśmy wydać podręcznik internetu dla początkujących i rozdać go 1 milionowi Polaków - tłumaczy Eric Drok, wiceprezes ING Banku Śląskiego.

Polacy - społeczeństwo dwóch prędkości

Jak podkreśla socjolog, profesor Kazimierz Krzysztofek ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, w Polsce mamy do czynienia ze społeczeństwem dwóch prędkości. Wśród osób niekorzystających z internetu aż 73% to osoby powyżej 45 roku życia. W tym przedziale wiekowym znajduje się co trzeci Polak, co uzmysławia, jak duża jest skala nieuczestniczenia w społeczeństwie informacyjnym.

- Najważniejszą barierą w korzystaniu z komputera i internetu w Polsce wcale nie jest brak dostępu do infrastruktury. Problem leży w nastawieniu - spośród Polaków nieposiadających łączy internetowych blisko połowa po prostu nie odczuwa takiej potrzeby - mówi prof. Kazimierz Krzysztofek. Kluczową sprawą jest przekonanie do korzyści i dobrodziejstw, jakie daje korzystanie z internetu. Jedyną szansą jest „learning by doing" - zachęcenie do „spróbowania" - dodaje prof. Krzysztofek.

Bezpłatne podręczniki mają pomóc w popularyzacji internetu

Elementarz Internetu
fot. - Elementarz Internetu
Stąd też pomysł na udostępnienie bezpłatnych podręczników Polakom. „E-lementarze Internetu″ czekają na wszystkich chętnych w 438 oddziałach ING Banku Śląskiego w całej Polsce. Książka została napisana z myślą o osobach stawiających pierwsze kroki w internecie.

Bohaterami książki są Henryk i Klara Walczakowie, małżeństwo z Katowic, które dopiero zaczyna swoją przygodę z komputerem. Ich przewodnikiem po świecie internetu jest Marek Kondrat, który odpowiada na pytania, które zadaje każdy początkujący.

W „E-lementarzu Internetu″ początkujący internauci znajdą wskazówki, w jaki sposób uruchomić komputer, co to jest monitor, program, kursor i co oznacza „kliknięcie". Podczas swojej internetowej przygody dowiedzą się także, do czego służy przeglądarka, jak można wysyłać pocztę elektroniczną, korzystać z wyszukiwarek, robić zakupy w internecie, odszukać przyjaciół na portalu społecznościowym, a także założyć konto internetowe. Książkę uzupełniono o słowniczek ikon oraz wykaz przydatnych skrótów klawiaturowych.

Z myślą o czytelnikach książki uruchomiono także infolinię. Pod numerem 801 111 444 pomocy w rozwiązaniu internetowych problemów udzielą specjalnie przygotowani pracownicy. Bardziej zaawansowani użytkownicy znajdą dodatkowe porady na stronie

www.elementarz-internetu.pl


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy