Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Każdego roku tysiące rodzin podejmuje decyzję o budowie domu. To przedsięwzięcie najczęściej  jest realizowane własnymi siłami, tzw. systemem gospodarczym, przy zaangażowaniu niemałych środków finansowych i własnego czasu.

Budowa domu nierzadko jest największą inwestycją w życiu rodziny, najlepiej więc aby przebiegała bez problemów, w jej trakcie nie wystąpiły żadne błędy, a fachowcy nie spóźniali się z kończeniem kolejnych etapów. Wszystkim oczywiście życzymy takiego właśnie przebiegu robót, w praktyce jednak rzadko bywa aż tak kolorowo. Niespodzianki pojawiają się w najrozmaitszych momentach, a błędy budowlane to prawdziwy temat rzeka. Usterki mogą ujawnić się nawet kilka lat po zakończeniu budowy. Co zrobić w takiej sytuacji? Niedoświadczonemu inwestorowi może wydawać się, że po zakończeniu prac nie ma już możliwości, aby wyegzekwować od wykonawcy odszkodowanie. Tymczasem możliwości takie istnieją.

Prace związane z budową, przebudową lub rozbudową domu, wykonywane na podstawie umowy o roboty budowlane, są objęte rękojmią. Z definicji dotyczy ona wad fizycznych i prawnych, przy czym w przypadku robót budowlanych najczęściej są to wady fizyczne. Te ostatnie polegają na niezgodności wykonanych robót (wybudowanego obiektu) z zapisami zawartymi w umowie. W ramach rękojmi można starać się o naprawę usterki, która zostanie ujawniona jeszcze w trakcie budowy. Inwestor ma prawo w związku z tym wystąpić z jednostronnym oświadczeniem o obniżeniu wynagrodzenia. W takim dokumencie sam określa o jaką kwotę zostanie obniżona wypłata w związku ze źle wykonanymi pracami. Jeśli jednak wykonawca szybko naprawi usterkę, oświadczenie straci ważność.

roboty budowlane

Rękojmia obejmuje pięcioletni okres od dnia oddania budynku. Jeśli w tym czasie zostaną ujawnione usterki wynikające z niewłaściwego wykonania robót lub zastosowania złej jakości materiałów dostarczonych przez wykonawcę, ten ostatni jest zobowiązany naprawić błędy. W ciągu miesiąca od momentu ujawnienia usterek, inwestor powinien zgłosić je wykonawcy. W przesłanym oświadczeniu powinien zażądać naprawy i wyznaczyć termin jej wykonania. Od tego momentu pozostaje rok na zgłoszenie roszczeń o dokonanie naprawy.

Inwestor swoich praw może dochodzić także po upływie pięcioletniej rękojmi. Ma do tego prawo z tytułu nienależytego wykonania robót budowlanych. Może ubiegać się o odszkodowanie niezależnie od czasu jaki ubiegł od momentu zakończenia budowy. Inwestor ma dziesięć lat na dochodzenie odszkodowania, przy czym termin ten jest liczony od dnia ujawnienia się szkody, a nie od terminu zakończenia budowy.

Przygotowujesz się do budowy domu? Potrzebujesz więcej informacji i fachowych porad budowlanych? Szukasz projektu gotowego? Zapraszamy do serwisu Tooba.pl. Nasi eksperci czekają na Twoje pytania.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:

fot. Freepik