PTI z uwagami do nowego dowodu osobistego

22-03-2011, 22:56

Polskie Towarzystwo Informatyczne wysłało dokument do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z kilkudziesięcioma uwagami dotyczącymi bezpieczeństwa elektronicznego dowodu osobistego.

Według PTI wymuszenie, że PIN musi być przechowywany w warstwie elektronicznej dowodu osobistego eliminuje rozwiązania bezpieczniejsze, przechowujące skrót z PIN-u. Ograniczenie PIN-u do ciągu cyfr eliminuje rozwiązania, które dopuszczają stosowanie innych znaków.

Problem polega na tym, że PIN to Personal Identification Number, czyli ciąg cyfr. Zamiast PIN-u należałoby wprowadzić hasło. A wprowadzenie do definicji terminu, że PIN ma być ustalany przez posiadacza dowodu osobistego wyklucza zbudowanie na tej podstawie pojęcia PIN-u transportowego.

>> Czytaj też: Prezydent podpisał ustawę: elektroniczne dowody osobiste od 2011 roku

W projekcie widnieje też zapis: "nowe hasło (PIN) nie jest możliwe do odgadnięcia przy średniej liczbie prób mniejszej niż 10000", co zdaniem PTI jest błędem, a nikt nie może dać gwarancji, że nie można odgadnąć PIN-u już w pierwszej próbie.

Wzór nowego dowodu osobistego wg propozycji MSWiA
fot. MSWiA - Wzór nowego dowodu osobistego wg propozycji MSWiA
Zdaniem Polskiego Towarzystwa Informatycznego w projekcie istnieje zapis, który mógłby spowodować, że na rynku nie będzie urządzeń spełniających wymagania rozporządzenia w zapisie o oprogramowaniu mikroprocesora. Z tego wynika, że można interpretować ten zapis także jako oprogramowanie middleware, które np. nie jest certyfikowane z Common Criteria czy FIPS.

>> Czytaj też: Nowe dowody osobiste będzie łatwo rozszyfrować

Dokumenty z mikroprocesorem wydawane będą od 1 lipca 2011 roku. W pierwszej kolejności otrzymają je osoby, którym wydano dokument tożsamości w 2001 roku. W następnych latach wymianie podlegać będą dowody z dobiegającym końca 10-letnim terminem ważności.

Wszystkie uwagi znajdują się w dokumencie PTI pod adresem: www.pti.org.pl


Źródło: PTI
Tematy pokrewne:  

tag uwagitag PTItag projekttag MSWiAtag dowód osobisty
  
znajdź w serwisieRSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930