Prawo telekomunikacyjne - sejm przyjął "unijną" nowelizację

20-04-2011, 11:48

Zagadnienia dotyczące ustalania opłat z tytułu dostępu telekomunikacyjnego przez operatorów telekomunikacyjnych oraz sposoby ich weryfikacji przez Prezesa UKE to kwestie, które uregulowała nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego przyjęta przez Sejm w ubiegły piątek. Nowelizacja jest odpowiedzią na zarzuty Komisji Europejskiej z października ub.r.

W październiku ub.r. Komisja Europejska wezwała Polskę do zmiany prawa w zakresie ustalania cen hurtowych za usługi telekomunikacyjne, które operatorzy alternatywni muszą zapłacić, aby uzyskać dostęp do sieci operatora dominującego.

Komisję zaniepokoiło to, że polskie Prawo telekomunikacyjne umożliwia Urzędowi Komunikacji Elektronicznej ustalanie cen hurtowych przy użyciu swoich własnych niesprecyzowanych metod, niezależnie od nałożonego obowiązku wdrożenia systemu księgowania kosztów i pozytywnych wyników kontroli przeprowadzonej przez niezależny organ kompetentny w tym zakresie.

15 kwietnia br. Sejm uchwalił nowelizację Prawa telekomunikacyjnego, która wprowadza zmiany w art. 39 i art. 40, w których uregulowano wspomniane kwestie. Ponadto usunięto przepisy, zgodnie z którymi Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej miał możliwość ustalenia poziomu opłat w ramach procedury rozstrzygania sporów.

Wprowadzono też przepisy, zgodnie z którymi Prezes UKE będzie zobligowany m.in. do  podawania metody ustalania opłat, które będzie stosował w celu weryfikacji i ustalenia wysokości opłat z tytułu dostępu telekomunikacyjnego lub ich maksymalnego albo minimalnego poziomu.

>>> Czytaj: Sejm przyjął poprawki Senatu dotyczące tworzenia spółek przez internet

 


  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031