Prawa obywateli w elektronicznych broszurach

18-06-2010, 09:44

Broszury opisujące prawa obywatela w postępowaniu cywilnym, karnym i sądowoadministracyjnym zostały wydane przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Warto je przejrzeć, bo zawsze mogą się przydać.

Broszura "Prawa i obowiązki obywatela w sądzie i prokuraturze" składa się z trzech części, każda jest poświęcona innemu rodzajowi postępowania - procedurze karnej, cywilnej oraz sądowoadministracyjnej. Jej wydanie jest elementem projektu "Ułatwianie dostępu do wymiaru sprawiedliwości", współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

>>> Czytaj: Sądy wciąż bez e-protokołów

W trzech częściach broszury znajdują się informacje mające ułatwić odnalezienie się na poszczególnych etapach postępowania, w konkretnej roli procesowej - świadka, oskarżonego bądź powoda.

Broszury można pobrać pod adresem www.ms.gov.pl/prawa_obowiazki/prawa_obowiazki.php. Oprócz nich dostępne są także wzory pism w formacie PDF.

W 58-stronicowej broszurze pt. "Obywatel w postępowaniu cywilnym" znajdziemy m.in. informacje o: sądach, prokuraturze, trybunale konstytucyjnym, ETS. Dowiemy się, czym jest prawo do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki oraz prawo do dwuinstancyjnego postępowania, obrony lub do pomocy w postępowaniu.

Broszura pt. "Obywatel w postępowaniu karnym" ma 64 strony i porusza również takie kwestie, jak: prawo do sądu, prawo do poszanowania wolności i godnego traktowania, prawo dowodzenia, prawo do wynagrodzenia niezgodnych z prawem decyzji sądu, obowiązek stawiennictwa, obowiązek dostarczania dowodów itd.

Broszura pt. "Obywatel w postępowaniu sądowoadministracyjnym" ma 48 stron i porusza również takie kwestie, jak cechy postępowania przed sądem administracyjnym, czym jest decyzja administracyjna, co to są akty prawa miejscowego, kiedy można mówić o bezczynności organów administracji publicznej itd.

>>> Czytaj: Księgi wieczyste dostępne online


  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Styczeń 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031