Powstanie całkowicie nowy Krajowy System Poboru Opłat

14-11-2018, 16:48

Ministerstwo Infrastruktury i Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęły prace nad unowocześnieniem poboru opłat na drogach krajowych. Nowy krajowy system ma zastąpić rozwiązanie funkcjonujące od 2011 roku i będzie charakteryzował się otwartą architekturą, pozwalającą na dalszą rozbudowę.

3 listopada 2018 r. Główny Inspektor Transportu Drogowego przejął pobór opłat drogowych od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i działających w jego imieniu wykonawców. Równocześnie rozpoczęto prace nad stworzeniem i uruchomieniem całkowicie nowego Krajowego Systemu Poboru Opłat. Obsługę istniejącej infrastruktury i opracowanie koncepcji nowego rozwiązania powierzono Instytutowi Łączności, nadzorowanemu przez Ministerstwo Cyfryzacji.

14 listopada 2018 r. ministrowie Andrzej Adamczyk i Marek Zagórski przedstawili plany i założenia dotyczące nowego systemu na wspólnej konferencji, w której wzięli także udział dyrektor Instytutu Łączności Jerzy Żurek i Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

Minister cyfryzacji zapowiedział, że nowy polski system powstanie w oparciu o nowocześniejsze niż dotychczas rozwiązania, zbliżone do stosowanych obecnie na świecie i będzie miał otwartą architekturę, pozwalającą na dalszą rozbudowę. 

Priorytetem strony publicznej jest, aby nowy system:

· powstał w oparciu o najnowocześniejsze rozwiązania, stosowane obecnie na świecie, z wykorzystaniem technologii GNSS, transmisji danych w systemach komórkowych (LTE/5G) i Big Data, 

· był otwarty na nowe funkcjonalności poprzez rozbudowę o kolejne moduły,

· przechowywał wrażliwe dane na terenie Polski i udostępniał je służbom nadzorującym przestrzeganie prawa bez pośrednictwa prywatnych firm,

· korzystał z istniejącej infrastruktury związanej z poborem opłat, 

· współpracował z systemami funkcjonującymi w innych krajach Unii Europejskiej. 

Według ministra cyfryzacji, Narodowy System Poboru Opłat zapewni nowocześniejsze, tańsze i bezpieczniejsze pobieranie opłat i niezakłócony wpływ środków do Krajowego Funduszu Drogowego. Nowy system ma też być wygodniejszy w obsłudze dla kierowców.

W przyszłości projektowane rozwiązania powinny pozwolić na rozwiązanie problemu kolejek na bramkach ręcznego poboru opłat.  

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji


Źródło: materiał nadesłany do redakcji

Warto przeczytać:

    
  znajdź w serwisie  RSS - Wywiad
  Wywiad  
  RSS - Interwencje
  RSS - Porady
  Porady  
  RSS - Listy
  Listy  
  « Grudzień 2018»
  PoWtŚrCzwPtSbNd
   12
  3456789
  10111213141516
  17181920212223
  24252627282930
  31 

  Reklama:

  pożyczki

  Jak czytać DI?
  Newsletter

  Podaj teraz tylko e-mail!  RSS
  Copyright © 1998-2018 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.