(akt.) Poprawka Microsoftu może uszkodzić Windows XP

12-02-2010, 10:01

Słynny niebieski ekran mogli ujrzeć niektórzy użytkownicy Windows XP po zainstalowaniu wtorkowych aktualizacji. Microsoft jest już świadomy problemu i zaprzestał dystrybuowania łatki, która prawdopodobnie powoduje problem. Użytkownicy, którzy ucierpieli z powodu błędu, muszą uciec się do konsoli odzyskiwania systemu. AKTUALIZACJA: Możliwe, że problemy z łatką to efekt działania rootkita na komputerach sprawiających problemy.

Problem z poprawką Microsoftu został najpierw zgłoszony na forum dla użytkowników. Po zainstalowaniu aktualizacji niektórzy z nich mieli problem z uruchomieniem komputera. Zobaczyli niebieski ekran z komunikatem PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA.

Wygląda na to, że problem dotyczy tylko użytkowników Windows XP. Moderator na forum zaproponował rozwiązanie problemu, ale wymaga ono instalacyjnej płyty CD. Może być to problem dla posiadaczy komputerów przenośnych, bo producenci nie zawsze dodają do takich maszyn płyty.

Ci, którzy płytę posiadają, mogą uruchomić instalator systemu Windows i skorzystać z konsoli odzyskiwania systemu (jest dostępna po wciśnięciu klawisza "R" w menu instalatora). W konsoli należy najpierw wpisać komendę CHDIR $NtUninstallKB977165$spuninst. Potem kolejna komenda: BATCH spuninst.txt. Następnie wystarczy wpisać exit, aby wyjść.

>>> Czytaj: Microsoft łata 17-letnią lukę

O felernej poprawce pisze Jerry Bryant z Microsoftu na blogu Microsoft Security Response Center. Wyjaśnia on, że według wczesnych analiz Microsoftu to poprawka MS10-015 sprawia problemy. Jest to aktualizacja o znaczeniu "ważnym", usuwająca luki w jądrze systemu, które mogą umożliwić podniesienie uprawnień, jeśli osoba atakująca zaloguje się do systemu i uruchomi specjalnie spreparowaną aplikację. Nie jest możliwe wykorzystanie luk w sposób zdalny ani przez użytkownika anonimowego.

Microsoft już pracuje nad rozwiązaniem problemu i zaprzestał dystrybuowania łatki. Firma przekonuje użytkowników, aby nie bali się instalować innych aktualizacji. Użytkownicy, którzy nie zainstalują problemowej łatki, ale chcieliby się zabezpieczyć przed usuwaną przez nią luką, mogą skorzystać z rozwiązania tymczasowego opisanego na stronach Microsoftu.

>>> Czytaj: Microsoft: 13 biuletynów zabezpieczeń, 26 załatanych dziur

AKTUALIZACJA

Możliwe, że problemy z uruchomieniem Windowsa XP po instalacji poprawki MS10-015 są efektem działania rootkita TDSS. Więcej na ten temat można przeczytać w tekście pt. Windows XP: Niebieski ekran to wina rootkita


Tematy pokrewne:  

tag Windows XPtag Windowstag MS10-015tag Microsofttag aktualizacje
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Listopad 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930