Pomysły Polaków na Mobile World Congress 2010

19-02-2010, 11:27

Aplikacje do robienia zdjęć 3D za pomocą iPhone'ów oraz mobilny syntezator mowy – takie polskie technologie zostały zaprezentowane na targach Mobile World Congress w Barcelonie. Warto o nich wspomnieć, bo często wśród komunikatów o zagranicznych gigantach giną informacje o rodzimych innowacjach.

Na tegorocznych targach Mobile World Congress w Barcelonie pojawiła się m.in. firma iPeachy, która zaprezentowała aplikację dla iPhone'a umożliwiającą robienie trójwymiarowych zdjęć. Co więcej, iPeachy połączyło rozwiązanie do generowania zdjęć 3D z platformą do zarządzania komunikacją (IntraOut), którą oferuje również polska firma - Edge Solutions.

W ten sposób, użytkownik nowej aplikacji iPeachy może z pomocą iPhone'a zrobić zdjęcie 3D, a następnie natychmiast wczytać je na wirtualny serwer IntraOut, gdzie jest ono udostępniane innym użytkownikom lub publikowane we wskazanych portalach, np. społecznościowych. Zdjęcia mogą też być po prostu archiwizowane na serwerze bez opcji udostępniania.

Wspomniana polska platforma IntraOut (wykorzystująca technologię CommuniGate Systems), udostępniona w modelu SaaS, stanowi podstawę, na której inne firmy z pomysłem na własny biznes (takie jak iPeachy), mogą tworzyć swoje rozwiązania. Odbywa się to bez potrzeby ponoszenia znacznych kosztów i inwestycji w infrastrukturę sprzętową i oprogramowanie.

>>> Czytaj: Google pokazało tłumacza w telefonie

Na MWC 2010 była też obecna polska firma IVO Software znana z syntezatora IVONA. Zaprezentowała ona syntezator mowy IVONA w modelu usługowym Software as a Service. Dzięki temu wszystkie aplikacje i usługi działające w urządzeniach mobilnych mogą "mówić ludzkim głosem".

Z udźwiękowienia można korzystać na wszystkich platformach mobilnych (iPhone, Android, BlackBerry, Windows Mobile, Symbian i innych). Proces syntezy mowy odbywa się na serwerach internetowych, a nie jak dotychczas we wnętrzu urządzenia. Dzięki temu udźwiękowienie można wprowadzić błyskawicznie, a aplikacje mówią z jakością wielokrotnie nagradzanego syntezatora mowy IVONA.

Syntezator mowy jest dostępny również w postaci bibliotek do wbudowania w aplikacjach i dowolnych urządzeniach. Dodatkowe informacje dostępne są na stronie www.ivona.com/saas.

>>> Czytaj więcej o Mobile World Congress w DI


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy