Polski satelita Heweliusz już w kosmosie. Co będzie tam robił?

19-08-2014, 10:35

Heweliusz, polski satelita naukowy, został wyniesiony na orbitę okołoziemską. Będzie on elementem konstelacji satelitów astronomicznych BRITE, w której jest już inny nasz satelita - Lem.

Centrum Badań Kosmicznych PAN poinformowało, że 19 sierpnia 2014 roku, planowo o godz. 5:15 czasu polskiego, chińska rakieta Long March-4B wyniosła na orbitę okołoziemską drugiego satelitę naukowego BRITE-PL "Heweliusz". Rakieta została wystrzelona z kosmodromu Taiyuan Satellite Launch Center, 600 km na południowy zachód od stolicy Chin. Za start rakiety odpowiadał główny organizator chińskiego programu kosmicznego - China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC).

Co będzie robił ten satelita?

Satelita Heweliusz dołączy do konstelacji satelitów astronomicznych BRITE, w której jest już inny polski satelita - Lem. Ponadto konstelacja złożona jest z dwóch satelitów austriackich i jednego satelity kanadyjskiego.

Misja satelitów BRITE jest przewidziana na 2 lata. Badają one pulsacje najjaśniejszych gwiazd naszej galaktyki. Te badania dostarczają informacji ważnych z punktu widzenia poprawnego modelowania budowy wewnętrznej gwiazd. W związku z zakłóceniami wynikającymi z falowania atmosfery ziemskiej niezwykle trudno prowadzić takie obserwacje z powierzchni Ziemi.

Naukowców interesuje mechanizm konwekcji, czyli transportu energii, który jest szczególnie istotny w najgorętszych gwiazdach. Mimo że jest to ważny w przyrodzie mechanizm i znany fizykom od ponad 100 lat, jednak do tej pory nie mamy jego precyzyjnego matematycznego opisu, nasze badania mogą to zmienić - wyjaśnia prof. dr hab. Aleksander Schwarzenberg-Czerny.

zdjęcie
Heweliusz w wyrzutniku przymocowany do struktury rakiety (zdj. z BRITE-PL.pl) 

Co ma w sobie Heweliusz

Teleskopy satelitów konstelacji BRITE mają aperturę 30 mm i uznawane są za najmniejsze naukowe teleskopy na orbicie okołoziemskiej. Heweliusz (zmontowany w laboratoriach Centrum Badań Kosmicznych PAN) różni się od pozostałych satelitów konstelacji BRITE kilkoma istotnymi szczegółami: zaprojektowanym w CBK teleskopem oraz eksperymentalnym ładunkiem technologicznym, na który składają się m.in. mały wysięgnik antenowy oraz mechanizm służący do zabezpieczania i zwalniania podsystemów satelitarnych.

Na Heweliuszu zainstalowano także osłonę przeciwpromienną ochraniającą światłoczułą matrycę teleskopu przed szkodliwym promieniowaniem kosmicznym. Zaprojektowano ją przy współpracy z naukowcami z Politechniki Gliwickiej, Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku oraz Instytutu Fizyki Jądrowej z Krakowa.

zdjęcie
Transport satelity do strefy integracji

Sonda
Czy jesteś dumny z polskiego satelity w kosmosie?
  • tak
  • nie
wyniki  komentarze

Radioamatorzy na całym świecie będą mogli śledzić Heweliusza na orbicie dzięki sygnałowi identyfikującemu nadawanemu przez satelitę na częstotliwości radioamatorskiej i przekazywanemu za pomocą dedykowanego nadajnika radiowego.

Akcent internetowy

Co ciekawe, nazwy polskich satelitów - Lem i Heweliusz - zostały wybrane przez internautów. W 2010 roku Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło na swojej stronie konkurs na imiona dla nich. Zwyciężył Lem, a Heweliusz był zaraz po nim.

Czytaj także: Polska Agencja Kosmiczna nie powstała, ale może. Cieszyć się?


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930