Polski Internet kończy 15 lat

10-08-2006, 14:33

Niebawem urodziny polskiego Internetu! Po raz pierwszy łączność w protokole IP nawiązano w naszym kraju 17 sierpnia 1991 roku.

Historyczne połączenie zostało zrealizowane pomiędzy Rafałem Pietrakiem, fizykiem z Uniwersytetu Warszawskiego a Janem Sorensenem z Uniwersytetu w Kopenhadze. Ten pierwszy skromny jeszcze kontakt był efektem kilkumiesięcznej współpracy Rafała Pietraka przede wszystkim z Krzysztofem Hellerem - fizykiem z Uniwersytetu Jagiellońskiego - informuje NASK.

Dodajmy, że to pierwsze połączenie jest raczej symboliczną datą urodzin polskiego internetu. Jak wspomina obecny dyrektor NASK, Maciej Kozłowski, pełne dołączenie Polski do Internetu światowego nastąpiło dopiero ok. 20 grudnia 1991 r., kiedy to "podniosły się semafory" po stronie USA. W tym momencie do naszego internetu podłączonych było około 100 komputerów umieszczonych w ośrodkach akademickich.

Pierwsze ogólnopolskie badanie społeczności internautów zostało przeprowadzone na zlecenie NASK w październiku 1995 r. W owym czasie społeczność ta była nieliczna i mało zróżnicowana pod względem społecznym - z internetu korzystali głownie mężczyźni z wyższym wykształceniem, w większości pracownicy naukowi - czytamy w artykule NASK.

Maria Baranowska, kierownik Zespołu Public Relations NASK zaznacza, że rozwój polskiego Internetu był pierwotnie związany z zaspokajaniem potrzeb środowiska naukowo-akademickiego. Poza nim niewiele osób wiedziało, co to jest internet i do czego może służyć. W tamtych czasach pracownicy NASK nie mogli przewidzieć jak on się rozwinie, ale jak mówi Baranowska: "w pewnych momentach czuliśmy, że mamy do czynienia z przełomem".

Nie powinniśmy chyba życzyć polskiemu internetowi tradycyjnych "stu lat", bo mamy nadzieję, że przetrwa on o wiele dłużej. Życzymy więc ciągłego rozwoju, małej ilości spamu, jak najlepszych użytkowników i tego wszystkiego, czego nie możemy jeszcze przewidzieć.


Źródło: NASK
Tematy pokrewne:  

tag rocznicatag polski internettag NASKtag internet
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy