Polska: 22 proc. gospodarstw domowych ma stały dostęp do internetu

30-05-2007, 09:12

Główny Urząd Statystyczny opublikował opracowywany corocznie raport zatytułowany "Wykorzystanie technologii informacyjno-telekomunikacyjnych w przedsiębiorstwach i gospodarstwach domowych w 2006 roku".

Badania w ramach tematu "Wskaźniki społeczeństwa informacyjnego" GUS prowadzi już czwarty rok. W 2005 roku badanych było 14 tys. przedsiębiorstw (m.in. budowlanych, handlowych, transportowych i z sektora finansowego) oraz ponad 8,3 tys. gospodarstw domowych z przynajmniej jedną osobą w wieku 16-74 lat.

GUS podaje, że w 2006 roku telefon komórkowy obecny był w niemal trzech czwartych (74%) gospodarstw domowych, niewiele mniej (72%) posiadało telefon stacjonarny. Dostęp do internetu miało 36% gospodarstw domowych (22% posiadało szerokopasmowe łącza). W 45% gospodarstw obecny był komputer.

Najwyższy poziom wyposażenia w komputery, internet i telefony można zaobserwować wśród dobrze sytuowanych mieszkańców dużych miast posiadających dzieci na utrzymaniu.

Użytkownicy internetu korzystają z niego głównie w domu. Najczęściej używają go do poczty elektronicznej (27% mieszkańców Polski), do wyszukiwania informacji o towarach i usługach, udziału w dyskusjach i czatach internetowych oraz gier i pobierania plików z muzyką.

Poziom wykorzystania internetu w przedsiębiorstwach był o wiele wyższy. Z badań GUS wynika, że w komputery wyposażonych było 93% przedsiębiorstw, a 89% miało dostęp do internetu. Przedsiębiorstwa sektora finansowego najaktywniej korzystały z Sieci, 100% tego typu firm jest podłączonych do internetu.

Znacząco, bo niemal dwukrotnie wzrosła w latach 2004-2006 liczba dużych przedsiębiorstw dysponujących bezprzewodowym dostępem do internetu - z 22 do 43%.

W świetle ostatnich doniesień o kolejnych usługach elektronicznych wprowadzanych przez polskie urzędy warto zauważyć, że w 2006 r. 56% internautów było zainteresowanych kontaktowaniem się z urzędami przez internet, natomiast 61% przedsiębiorstw przyznało, że kontaktowało się w ten sposób z administracją państwową.

Pełny raport można przejrzeć na stronach Głównego Urzędu Statystycznego.

Źródło: GUS
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy