Polacy wygrali SIMagine!

26-02-2007, 09:56

Najwyższe trofeum w światowym konkursie SIMagine 2007, którego rozstrzygnięcie nastąpiło podczas 3GSM World Congress w Barcelonie, zdobyła krakowska firma Centrum Technologii Mobilnych Mobiltek. Polacy otrzymali Gold Award za rozwiązanie o nazwie SIMkey.

SIMkey umożliwia zastąpienie telefonem komórkowym wszystkich znanych rodzajów elektronicznych kluczy, takich jak karty magnetyczne, rozwiązania typu IButton, zamki chronione hasłami itd.

Rozwiązanie to wykorzystuje najnowsze technologie i rozwiązania z pogranicza informatyki i telekomunikacji (JavaCard, JSR177, SATSA-APDU, Bluetooth). Co ciekawe, jako jedyne spośród finałowych prac SIMkey było rozwiązaniem pełnym i działającym, wychodzącym poza prototyp - poinformowali przedstawiciele firmy Mobiltek.

- Zdecydowana większość obecnych rozwiązań zapewniających kontrolę dostępu jest relatywnie łatwa do skopiowania i opiera swoje bezpieczeństwo na założeniu, iż nie zostaną one utracone. Dodatkowo zazwyczaj wiąże się z wysokimi kosztami. Projektując SIMkey staraliśmy się stworzyć system łączący najlepsze cechy dotychczasowych rozwiązań a jednocześnie bezpieczny i wygodny w użyciu - tłumaczy innowacyjność rozwiązania Leszek Siwik, członek zespołu, który stworzył zwycięski projekt.

Podstawowym obszarem zastosowania SIMKey jest kontrola dostępu do stref, pomieszczeń, urządzeń, zasobów firmy itp., czyli wszystkiego, co można zabezpieczyć zamkami elektrycznymi, magnetycznymi lub software'owymi. Architektura systemu może jednak posłużyć także do tego, by wykorzystywać telefon jako pilot do bramy, menedżera inteligentnego domu, kartę kredytową czy do bezpiecznej identyfikacji i autoryzacji osoby przy pomocy jej danych osobowych zakodowanych na karcie SIM.

Produkt polskiego zespołu w składzie Piotr Sikorski, Krzysztof Włodarczyk, Michał Smaga i Leszek Siwik, pokonał ponad 200 zgłoszeń innych firm z całego świata.

To już druga nagroda firmy Mobiltek w konkursie SIMagine. W edycji z roku 2004 krakowska firma otrzymała Srebrną Nagrodę za rozwiązanie o nazwie Voice Messaging System (VMS), czyli aplikację umożliwiającą użytkownikom GSM przesyłanie pomiędzy sobą wiadomości głosowych w sposób tak samo nieskomplikowany jak korzystanie z SMSów.

  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031