Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Pojawił się Wine 1.0

18-06-2008, 08:44

Ukazała się pierwsza stabilna wersja oprogramowania Wine (1.0), które pozwala na uruchamianie programów windowsowych pod Linuksem bez konieczności kupowania kopii Windowsa. Prace nad tą wersją trwały aż 15 lat.

Wine jest oprogramowaniem bardzo specyficznym. Nie jest to system wirtualny ani emulator, który naśladuje Windowsa na komputerze. Jest to implementacja WinAPI dla środowiska X11, która pozwala na uruchamianie programów na Linuksie tak, jakby były one natywnym oprogramowaniem dla Linuksa. Mówiąc obrazowo Wine pozwala Linuksowi na rozumienie języka stosowanego przez aplikacje dla Windows.

Droga do udostępnienia pierwszej stabilnej wersji Wine była długa. Projekt rozwijano przez 15 lat, a samych wersji RC (release candidate) było aż pięć. Ostatnia wersja RC wymagała już tylko kilku poprawek kosmetycznych.

Udostępnienie wersji 1.0 nie oznacza, że od teraz każda aplikacja dla Windows będzie działać pod Linuksem z oprogramowaniem Wine. Im dany program jest nowszy, tym większe może sprawiać problemy. Mimo to lista wspieranych aplikacji może imponować. Bez problemów pod Wine uruchamia się program Photoshop CS2 oraz takie gry jak Half-Life 2 oraz Baldur's Gate II Throne of Bhaal. Informacje na temat innych wspieranych aplikacji można znaleźć na stronach Wine.

Istnieją również wersje Wine z komercyjnym wsparciem (np. rozwijane przezCodeWeavers oprogramowanie CrossOver Office). Mogą być one szczególnie przydatne dla firm, które chcą korzystać z Linuksa, ale nie mogą znaleźć zamiennika dla niezbędnej aplikacji.

Warto jeszcze dodać, że korzystanie z Wine nie musi oznaczać wolniejszego działania programu. Z testów przeprowadzonych dwa lata temu przez ekipę Wine wynika, że niektóre programy uruchomione na Linuksie mogą działać szybciej! Z kolei tam, gdzie Wine był wolniejszy, różnice były na tyle niewielkie, aby nie przeszkadzały w pracy lub graniu.

Wine 1.0 jest dostępny w postaci kodu źródłowego na stronach ibiblio.org oraz sourceforge.net. Informacje na temat pakietów dla różnych dystrybucji Linuksa i innych systemów operacyjnych można znaleźć na stronach Wine.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Winehq.org