Pojawi się uniwersalna ładowarka do komórek

18-02-2009, 07:13

Już niedługo będzie można kupić telefon komórkowy bez ładowarki. Na rynku pojawi się bowiem uniwersalne urządzenie.

Podczas odbywającego się w Barcelonie Światowego Kongresu Telefonii Komórkowej 17 producentów telefonów i operatorów telekomunikacyjnych doszło do porozumienia w sprawie rozpoczęcia prac nad uniwersalną ładowarką do telefonów komórkowych. Plan zakłada, że nowe rozwiązanie zostanie wprowadzone na rynek do 1 stycznia 2012 roku. Wtedy też większość trafiających do sprzedaży nowych modeli ma być przystosowana do nowego standardu ładowania baterii.

Nowa ładowarka ma być oparta o port USB, obecny praktycznie w każdym komputerze. Powinna ona zużywać także trzykrotnie mniej energii niż obecnie dostępne urządzenia. GSM Association, które koordynuje projekt, szacuje, że produkcja ładowarek zmniejszy się nawet o 50 procent, co skutkować będzie zmniejszeniem emisji dwutlenku węgla do atmosfery od 13,6 do 21,8 milionów ton rocznie.

Producenci telefonów komórkowych byli naciskani przez Komisję Europejską, by wprowadzić standardową ładowarkę. Günther Verheugen, unijny komisarz ds. przemysłu, poinformował, że w krajach członkowskich Unii Europejskiej jest w użyciu obecnie 30 modeli ładowarek - podaje BBC News.

W inicjatywę tę zaangażowani są 3 Group, AT&T, KTF, LG, mobilkom austria, Motorola, Nokia, Orange, Qualcomm, Samsung, Sony Ericsson, Telecom Italia, Telefónica, Telenor, Telstra, T-Mobile oraz Vodafone - a więc największe firmy branży.


Źródło: GSM Association
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy