Podstawowe błędy początkujących przedsiębiorców

08-05-2014, 11:29

Wcale nie chodzi o błędy formalne. Zapłacenie pierwszego ZUS-u czy rachunków nie jest nawet początkiem drogi do bycia dobrym przedsiębiorcą. A jest to droga kręta, pełna pokus i pułapek. Jeśli chcesz założyć startup, marzysz o własnej firmie lub niedawno zacząłeś ją prowadzić, sprawdź, czy Twoje podejście do biznesu nie przyczyni się do jego rychłej porażki.

Nie działasz, tylko opowiadasz

Już w słowie “przedsiębiorca” zakodowana jest recepta na prowadzenie udanej firmy - bycie przedsiębiorczym. Zatem podstawowym problemem początkujących jest odwrotność przedsiębiorczości, brak działania lub - co gorsza - działania pozorne. Chyba nikt nie będzie miał problemu ze wskazaniem we własnym otoczeniu osób, które zamiast coś robić, wciąż skupiają się na opowiadaniu o tym. Biznes nie wymaga gadania - Steve Jobs na niektóre e-maile odpisywał jednym słowem: go! (działaj!).

Wierzysz w życie usłane różami

Prowadzenie biznesu to ciągłe mierzenie się z problemami. Tymczasem wielu początkujących wciąż wierzy, że życie przedsiębiorcy jest usłane różami. Jeśli nawet, to bardzo kolczastymi. Uważaj na pułapkę szukania usprawiedliwień dla swoich niepowodzeń: nie mam biura, potrzebuję inwestora czy szybszego komputera. Problemy tego typu zawsze będą występowały.

 

Wgryź się w biznes z PizzaPortal.pl

Zgłodniałeś, pracując przy swoim startupie? Mamy dla Ciebie kod rabatowy, który upoważnia do 10% rabatu w restauracjach, gdzie można płacić online. Kliknij w KOD RABATOWY od PizzaPortal.pl, by odebrać zniżkę. Kod jest ważny do 31.05.2014 do godz. 23:59.

 

Chronisz pomysł przed wykradzeniem

Błędem często powielanym przez początkujących przedsiębiorców jest chronienie własnego pomysłu na firmę w obawie przed jego wykradzeniem. O ile w przypadku Apple’a ukrywanie swoich nowych produktów faktycznie przekłada się na większe zyski (ludzie lubią niespodzianki), nie ma to zastosowania w przypadku nowych firm.

Jeśli masz pomysł na unikalny serwis, prawdopodobnie jesteś najlepszą osobą, która może go zrealizować. Google nie było pierwszą firmą, która miała pomysł na wyszukiwarkę, a Microsoft nie napisał systemu operacyjnego jako pierwszy. Działaj! Wykonanie jest zdecydowanie ważniejsze od pomysłu.

Rozwiązujesz nieistniejący problem 

Dla twórcy biznesu nie ma nic gorszego niż rozwiązywanie nieistniejącego problemu. Szczególnie często jest to widoczne w przypadku nowych serwisów internetowych. Cóż, rolnikom niepotrzebny jest dedykowany komunikator - z powodzeniem mogą porozumiewać się np. wykorzystując Facebooka.

Wierzysz w mit sukcesu z dnia na dzień

Warto też pamiętać, że tworzenie firmy to nie sprint, a raczej maraton. Overnight success jest świetnym materiałem na film, ale w praktyce występuje rzadko. Choć iPhone zawojował rynek smartfonów jak burza, jego przygotowanie zajęło wiele lat. „Nagły” sukces może przyjść jedynie do tych, którzy przez bardzo długo na niego pracowali.

 

Partnerem sekcji Startupy jest PizzaPortal.pl - startup, który powstał w 2010 roku, a od 2012 roku stał się częścią grupy Delivery Hero, holdingu ułatwiającego zamawianie jedzenia na całym świecie. Wgryź się w sukces razem z PizzaPortal.pl!

Masz problem lub pytanie dotyczące biznesu? Wyślij je na startup@di24.pl

Nie chcesz przegapić porad oraz wiadomości dla początkujących przedsiębiorców? Zapisz się na newsletter dla startupów:

  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy