Plus dla Solorza, kłopot dla Play

GazetaPrawna.pl 25-06-2011, 09:45

Jeśli Solorzowi uda się przejąć Polkomtel, układ sił na polskim rynku telekomunikacyjnym znacząco się zmieni. Klienci mogą liczyć na ciekawszą i tańszą ofertę. Ale na to przyjdzie im jeszcze dość długo poczekać.

Po przyznaniu przez właścicieli Plusa wyłączności na negocjacje w sprawie sprzedaży sieci Zygmuntowi Solarzowi-Żakowi proces jest już bardzo bliski zakończenia.

– Powstanie duża grupa telekomunikacyjno-medialna z potencjałem, by być realną przeciwwagą dla Telekomunikacji Polskiej. Na rynku mobilnym będziemy mieli dwa silne ośrodki: Solorza z Plusem i Orange współpracujące z T-Mobile. Pośrodku zostaje samotna spółka P4 z siecią Play – wyjaśnia Tomasz Kulisiewicz, główny analityk firmy Audytel.

Zagrożenia i atuty

Zdaniem części ekspertów Play będzie coraz trudniej utrzymać się w walce z dużymi konkurentami. Paweł Puchalski, szef analityków BZ WBK, przypomina, że na razie przewagę P4 daje asymetria stawek MTR, które operatorzy płacą sobie za kończenie połączeń. Play, najmłodszy na rynku, korzysta z preferencji i dostaje więcej niż inni (m.in. dlatego rozmowy do Play z innych sieci są droższe).

– Asymetria jest jednak coraz mniejsza, a w ciągu kilku lat zniknie. Wraz z tym osłabia się konkurencyjność sieci i obniża jej wartość rynkowa. Zresztą najlepszy czas na sprzedaż P4 już minął – uważa Puchalski.

Niektórzy analitycy uważają, że P4 będzie się powoli wykrwawiał, a właścicielom może być coraz trudniej znaleźć kupca po atrakcyjnej dla nich wycenie. Stąd niedawne bicie na alarm przez Play, że Solorz po przejęciu Plusa będzie miał w ręku zbyt dużo częstotliwości, co może zaburzyć konkurencję. Tomasz Kulisiewicz uważa jednak, że Play ma atuty: nowoczesną sieć, trzymane w ryzach koszty i wywalczoną pozycję na rynku. I to może wystarczyć, by mu się nieźle wiodło.

Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. Plus dla Solorza, kłopot dla Play - układ sił na polskim rynku telekomunikacyjnym znacząco się zmieni

Michał Fura

Gazeta Prawna

 


Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31