Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

PIIT: Niepewna interoperacyjność usług administracji publicznej

19-06-2007, 10:07

Interoperacyjność usług administracji publicznej obecnie stoi pod znakiem zapytania. Krajowe Ramy Interoperacyjności (KRI) maja być co prawda wprowadzone w postaci uchwały Rady Ministrów, ale niestety tego typu uchwały nie obowiązują samorządów terytorialnych - ostrzega Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji.

Krajowe Ramy Interoperacyjności (KRI) to zbiór uzgodnionych definicji, wymagań i reguł architektury systemów, których stosowanie ma umożliwić właściwe współdziałanie systemów informacyjnych jednostek administracji publicznej. Niestety ten cel może nie zostać skutecznie zrealizowany, jeśli KRI zostaną wprowadzone w postaci uchwały Rady Ministrów.

Jak czytamy w opinii PIIT dotyczącej projektu Uchwały Rady Ministrów w sprawie KRI, uchwały Rady Ministrów mają charakter wewnętrzny i obowiązują tylko jednostki podległe organowi wydającymi te akty. KRI w takiej postaci będą więc obowiązywały organy administracji rządowej.

KRI w takiej postaci nie będą obejmowały swoim zasięgiem jednostek samorządu terytorialnego, a więc nie będą obejmować na przykład urzędu gminy, w którym obywatel odbiera olbrzymią część usług. W takiej sytuacji zdaniem przedstawicieli PIIT nie będzie można mówić o interoperacyjności w administracji publicznej.

Według PIIT właściwym posunięciem byłaby nowelizacja ustawy o informatyzacji podmiotów publicznych. Wtedy zadania wynikające z KRI zostaną nałożone na całą administracje publiczną wraz z jednostkami samorządu terytorialnego i innymi podmiotami realizującymi zadania z zakresu administracji publicznej.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Polski YouTube już jest

Źródło: PIIT