PIIT: DRM lepsze niż Copyright Levies

21-07-2006, 12:53

Technologie DRM mają wielu przeciwników, ale niejednokrotnie zapominamy o tym, że zamiast nich stosowane są obecnie tzw. Copyright Levies (CL), czyli opłaty od dostawców urządzeń mogących służyć do kopiowania utworów. Zdaniem Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji (PIIT) rozwiązanie to jest kosztowne i deformuje rynek.

Problemy związane z opłatami CL zostały omówione w trakcie Forum PIIT. Można było dowiedzieć się m.in. tego, że w ubiegłym roku na rynkach europejskich wartość opłat z tytułu CL wyniosła ponad 1200 mln euro!

Nie wiadomo ile z tytułu opłat CL zapłacili użytkownicy w naszym kraju, gdyż Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie udostępnia danych na ten temat twierdząc, że jest to informacja wewnętrzna ministerstwa.

Według PIIT, opłaty nakładane na producentów sprzętu mogą rosnąć szybko i to w sposób absolutnie nieuzasadniony. Ich wysokość różni się w różnych krajach. Nie zawsze są one nakładane na wszystkich dostawców. Ponadto opłata uderza w użytkownika, który wcale nie musi używać urządzenia do kopiowania materiałów objętych prawem autorskim.

Jeśli przyjrzymy się tym wadom systemu CL, to musimy przyznać, że DRM ma pewne zalety. Zależność między wnoszoną opłatą a rzeczywistym wykorzystaniem kopiowanego utworu jest tutaj jednoznaczna.

Nadal jednak istnieją problemy, które trzeba rozwiązać. Różne systemy DRM nie są ze sobą kompatybilne. Ponadto DRM może sprawić problemy organizacjom zbiorowego zarządzania należnościami autorskimi. Jest to więc rozwiązanie, przy którym wiele szczegółów wymaga dopracowania i przy wprowadzaniu odpowiednich dyrektyw należy zachować ostrożność.

Generalna Dyrekcja Rynków Wewnętrznych przy Komisji Europejskiej prowadzi wstępne konsultacje na temat kształtu dyrektywy reformującej rynek praw autorskich na bazie DRM. PIIT włączyła się już w ten proces konsultacyjny, ale wielu nowych członków Unii Europejskiej jeszcze nie dołączyło do dyskusji. PIIT obiecuje, że będzie nadal aktywnie zajmować się tą problematyką.

Następny artykuł » zamknij

Pingwin na Woodstocku

Źródło: PIIT
Tematy pokrewne:  

tag CL
  
znajdź w serwisie

Brak danych. Sprawdź później :)
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031