Pierwszy telefon z baterią słoneczną

17-02-2009, 10:10

Blue Earth firmy Samsung to pierwszy pierwszy telefon z baterią słoneczną, zaprezentowany na targach Mobile World Congress w Barcelonie. Urządzenie może się pojawić w sprzedaży jeszcze w 2009 roku.

Ładowanie urządzeń przenośnych za pomocą energii słonecznej to nic nowego. Dotychczas wykorzystywano do tego celu zewnętrzne ładowarki, które posiadały panel słoneczny o odpowiednio dużej powierzchni. Samsung pokazał natomiast urządzenie, które samodzielnie może korzystać z energii słonecznej.

Telefon "Blue Earth" to urządzenie z ekranem dotykowym o wyglądzie podobnym do iPhone'a (jest to cecha wielu urządzeń pokazanych w Barcelonie). Panele słoneczne znajdują się na tylnej pokrywie obudowy.

Urządzenie jest wykonane z tworzywa pochodzącego z recyklingu. Zarówno telefon, jak i jego ładowarka nie zawierają niebezpiecznych substancji, takich jak bromowane środki antypalne (BFR), beryl i ftalaty. W urządzeniu mają się też znaleźć "ekologiczne" aplikacje, takie jak licznik kroków, który powie użytkownikowi, ile CO2 mogłoby zostać wyemitowane do atmosfery, gdyby tę samą drogę przebył on autem.

Dla użytkowników ważniejsza jest jednak wydajność niż ekologia. Pełne ładowanie wymaga trzymania telefonu na słońcu 10-14 godzin. Pozwoli to na prowadzenie rozmów przez ok. 4 godziny. Można to uznać za niezły wynik. Do telefonu będzie dodawana ładowarka z dodatkowymi panelami słonecznymi.

Zdaniem analityków telefon zasilany słonecznie może przydać się firmom, których pracownicy przebywają dużo w terenie. Być może urządzenie kupią firmy, które wprowadziły swój Program Odpowiedzialności Społecznej. Oczywiście Samsung liczy też na użytkowników indywidualnych, którym na sercu leży ekologia.

"Blue Earth" ma się pojawić na rynku w drugiej połowie 2009 roku a jego cena ma być w zasięgu przeciętnego pracownika kraju rozwiniętego. Przedstawiciele Samsunga mówią, że będzie to urządzenie ze średniej lub wyższej półki.

Nad urządzeniem z bateria słoneczną pracuje także inna koreańska firma – LG. Jej produkt nie jest jednak jeszcze gotowy do wejścia na rynek.

Bardzo ciekawy pomysł na urządzenie zasilane słońcem próbuje opatentować firma Apple. W ubiegłym roku złożyła ona podanie o patent na ogniwo słoneczne umieszczone pod ekranem urządzenie przenośnego. Może to pozwolić na optymalne wykorzystanie jego powierzchni tym bardziej, że w dzisiejszych urządzeniach przenośnych ekran jest elementem stosunkowo dużym.


Źródło: AP, Pocket-lint
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy