Pierwsze podręczniki w wersji elektronicznej

19-06-2008, 11:25

Elektroniczne wersje podręczników oraz materiałów pomocniczych do nauki j. polskiego, matematyki, historii oraz fizyki dla wszystkich szkół – od podstawowej po liceum - znalazły się w ofercie wydawnictwa NetPress Digital.

Oferta e-podręczników to efekt współpracy NetPress Digital z Gdańskim Wydawnictwem Oświatowym. Obecnie w formie elektronicznej (PDF) dostępnych jest ponad 70 tytułów książkowych, zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli oraz 3 profesjonalne czasopisma dla polonistów i matematyków.

E-podręczniki są nie tylko tańsze od papierowych wersji ale także umożliwiają wygodne, szybkie przeszukiwanie zawartości. Oczywiście możliwe jest także drukowanie całych podręczników lub tylko wybranych stron.

- Dzięki współpracy, z jednym z największych wydawnictw edukacyjnych w Polsce, mamy szansę tworzyć zupełnie nową jakość na rynku wydawniczym. Na tym dynamicznie rozwijającym i zmieniającym się rynku cyfrowe wersje mają szansę stać się pełnoprawną alternatywą dla papierowych odpowiedników. Szczególnie, że uczniowie są obecnie dużo bardziej „zaprzyjaźnieni” z komputerem, niż ze słowem drukowanym. - powiedział Bartłomiej Roszkowski, prezes NetPress Digital.

Udostępnioną niedawno ofertę elektronicznych podręczników uzupełniają e-publikacje pomagające w przygotowaniu do egzaminów, kończących kolejne szczeble edukacji. Do końca bieżącego roku NetPress planuje nawiązanie współpracy z kolejnymi wydawnictwami oświatowymi i digitalizację setek kolejnych podręczników.

W przyszłości elektroniczne podręczniki zostaną wzbogacone o elementy multimedialne, gdzie uczeń będzie mógł w korzystać z nich w pełni interaktywny sposób, słuchając lektora, oglądając animacje, czy filmy edukacyjne. Możliwe, że dzięki stawiającym na rynku coraz śmielsze kroki czytnikom elektronicznych publikacji, tornistry dzieci przestaną ważyć więcej niż one same.

Z ofertą wydanych przez NetPress e-podręczników można zapoznać się m.in. w salonie prasowym DI, internetowym sklepie Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego oraz w pozostałych sklepach sieci nextranet.pl.

Idea elektronicznych podręczników jest także rozwijana przez społeczność nauczycieli skupioną wokół inicjatywy Wolne Podręczniki. W tym przypadku jednak podręczniki tworzone są "od zera" przez grupę nauczycieli-wolontariuszy i będą udostępniane w internecie za darmo przez Fundację Nowoczesna Polska, która prowadzi ten projekt. Na razie trwają prace nad pierwszymi podręcznikami.

Warto również przypomnieć wspomniana Fundacja prowadzi także szkolną bibliotekę internetową - Wolne Lektury. Serwis ten udostępnia za darmo elektroniczne wersje książek, które należą do tak zwanej domeny publicznej, a więc te, które wyszły już spod działania prawa autorskiego.


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Kwiecień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930