P2P odbiera pomoc humanitarną dla Haiti?

07-03-2010, 11:42

Internauci dzielący się albumem, z którego dochód przeznaczony jest na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi na Haiti, działają na szkodę mieszkańców tego kraju - twierdzi RIAA.

Styczniowe trzęsienie ziemi na Haiti było ogromną katastrofą humanitarną. Napływająca z całego świata pomoc nie mogła być odpowiednio sprawnie i szybko dystrybuowana ze względu na niezwykle słabe struktury państwowe tego karaibskiego kraju. Z pomocą pospieszyli także artyści, którzy organizowali charytatywne koncerty, a także nagrali specjalnie na tę okazję album "Hope for Haiti now".

>> Czytaj także: Haiti: Serwisy społecznościowe ułatwiają komunikację

Sonda
Dzielenie się albumem poświęconym Haiti w sieciach p2p jest:
  • Niemoralne
  • Normalne
  • Nie interesuje mnie to
wyniki  komentarze

Okazuje się jednak, że nawet ta inicjatywa stała się przedmiotem walki przemysłu muzycznego z internautami. Skupiająca wytwórnie muzyczne RIAA oskarżyła ich o niweczenie wysiłku finansowego, którego celem jest zbieranie funduszy na pomoc ofiarom żywiołu oraz odbudowę kraju. Czym miałoby się to objawiać? Dzieleniem się albumem za pośrednictwem sieci p2p.

Album ten jest jednym z hitów w sklepach z muzyką, a jego obecność w sieciach torrentowych nie powinna nikogo zaskoczyć - znaleźć w nich można przecież dosłownie wszystko. Serwis techdirt zauważa jednak, że jego "popularność" wśród internautów jest niewysoka - 24 stycznia, w szczytowym momencie, album pobrany został nielegalnie 2680 razy. Zwykłe albumy czy filmy mają po kilkadziesiąt tysięcy pobrań dziennie.

Skala zjawiska wydaje się więc niewielka. Trzeba przy tym także pamiętać, że wykorzystywanie ludzkich tragedii czy katastrof naturalnych nie jest niczym nowym - przy każdej okazji pojawiają się wyłudzenia czy nowe wirusy. To, że dzielenie się tym albumem jest nieetyczne, to już zupełnie inna sprawa.

>> Czytaj także: UNICEF: Pomóż ofiarom  trzęsienia na Haiti 


Źródło: techdirt, RIAA, Dziennik Internautów
Tematy pokrewne:  

tag RIAAtag przemysł muzycznytag pomoctag p2ptag Haiti
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30