Opole - Stolica Polskiej Piosenki i... „Europy Cyfrowej”

PATRONAT MEDIALNY 22-03-2016, 06:48

Jest nam niezmiernie miło zaprosić do wzięcia udziału w 2 Forum Prawa Mediów Elektronicznych odbywającym się w tym roku pod nazwą „Europa Cyfrowa”. Wydarzenie uświetni obchody 10-lecia Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego.

Forum Prawa Mediów Elektronicznych (FPME) jest cykliczną konferencją naukową, która opiera się na współpracy trzech ośrodków naukowych: Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Opolskiego i Uniwersytetu Szczecińskiego. Gospodarzami FPME są rotacyjnie Wrocław, Opole, Szczecin. W ubiegłym roku inicjacyjna konferencja w ramach Forum odbyła się we Wrocławiu. Działalność zainaugurowano konferencją pt. „Płatności Elektroniczne – prawne i ekonomiczne ujęcie walut wirtualnych i cyfrowych”. W tym roku, w związku z 10-leciem Wydziału Prawa i Administracji, wydarzenie będzie miało miejsce w Opolu, a jego tematem przewodnim będzie szeroko pojęta „Europa Cyfrowa”.

Współpraca w ramach Forum Prawa Mediów Elektronicznych rozpoczęła się spontanicznym spotkaniem grupy studentów reprezentujących trzy wymienione powyżej ośrodki naukowe. Idea spotkała się z aprobatą i dużym zainteresowaniem opiekunów tychże studentów – prof. US, dr. hab. Kingi Flagi-Gieruszyńskiej, prof. dr. hab. Jacka Gołaczyńskiego oraz prof. UO, dr. hab. Dariusza Szostka. Podjęto kroki w kierunku urzeczywistnienia wizji corocznych spotkań najwybitniejszych ekspertów z dziedziny prawa nowych technologii w ramach ogólnopolskich konferencji naukowych.

Prawo nowych technologii jest dziedziną bardzo dynamiczną, ulegającą ciągłym zmianom, a potrzeby uregulowań prawnych wywodzą się wprost z pracy inżynierów kreujących nowe rozwiązania technologiczne na rzecz ludzkości. Wiele problemów praktycznych, z którymi styka się branża IT zdaje się nie być uregulowana w prawie. W Polsce brak było dotychczas naukowych ram dla cyklicznych spotkań, skłaniających do wymiany poglądów, opinii oraz wiedzy środowiska naukowego oraz praktyków, zarówno ekspertów, jak i amatorów. Osób szukających odpowiedzi na pytania, które są spowodowane problemami praktycznymi, wywodzącymi się z rozwoju IT. Dlatego właśnie powstało Forum Prawa Mediów Elektronicznych.

W ubiegłym roku debatowano na temat uregulowań prawnych w zakresie płatności elektronicznych, walut cyfrowych, w tym kryptowaluty Bitcoin. Prezentowano szerokie spektrum problemów legislacyjnych nowych instrumentów płatniczych na gruncie m.in. prawa konsumenckiego, karnego, cywilnego i podatkowego.

Tegoroczne wydarzenie odbywa się pod tytułem „Europa Cyfrowa” w dniach 6-7 kwietnia w Studenckim Centrum Kultury Uniwersytetu Opolskiego. Poruszana tematyka dotyczy europejskich i polskich uregulowań prawnych na gruncie prawa nowych technologii. Prelekcje odbędą się w pięciu panelach dyskusyjnych, które będą kolejno dotyczyć: wpływu rozporządzenia eIDAS na utworzenie jednolitego rynku, informatyzacji postępowania egzekucyjnego, ochrony danych osobowych w Unii Europejskiej, jednolitego europejskiego rynku prawa konsumenckiego w e-commerce oraz problemu własności intelektualnej w świecie cyfrowym. Subsydiarnym celem wydarzenia jest integracja przedstawicieli praktyki oraz nauki zajmujących się kwestiami związanymi z prawem mediów elektronicznych. Gośćmi specjalnymi konferencji będą Europejski Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego i Usług – Elżbieta Bieńkowska oraz Zastępca Europejskiego Inspektora Ochrony Danych Osobowych dr Wojciech Wiewiórowski.

Decyzją kapituły w tym roku po raz pierwszy odbędzie się również impreza poprzedzająca 2 FPME, która umożliwi szersze zaprezentowanie swoich badań naukowych studentom i doktorantom. Nosi ona miano Młodego Forum Prawa Mediów Elektronicznych. Konferencja poprzedza dwudniowe wydarzenie zrzeszające najbardziej rozpoznawalnych prelegentów z dziedziny prawa nowych technologii, prawa własności intelektualnej oraz prawa konsumenckiego w ramach 2 FPME.

Obecny rok akademicki jest też szczególny dla samego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego, będącego tegorocznym gospodarzem. Przy współpracy ze sponsorem, finalizacji dobiega proces wyposażania pracowni badań kryminalistycznych. W skład laboratorium będą wchodziły m.in. kolumna reprodukcyjna umożliwiającą precyzyjną fotografię materiału dowodowego oraz specjalne urządzenie emitujące promieniowanie ultrafioletowe, dzięki któremu można wykryć ślady niewidoczne dla oka w warunkach naturalnych. Uniwersytet planuje wykorzystać pracownię także w szerszych, pozaakademickich projektach edukacyjnych. Ogromny sukces odniosło również tłumaczenie komiksu dokonane przez studentów dr hab., prof. UO Ewy Ferenc-Szydełko, który to komiks tłumaczy aspekty domeny publicznej, ciekawie ilustrując zagadnienia związane z prawem autorskim.

Wszelkie szczegóły dotyczące wydarzenia można znaleźć na oficjalnej witrynie wydarzenia: www.fpme.uni.opole.pl. Na stronie znajduje się formularz zgłoszeniowy. Serdecznie zachęcamy do rejestracji, która została przedłużona do 24 marca.

2 Forum Prawa Mediów Elektronicznych


Tematy pokrewne:  

tag patronat DItag Opoletag konferencjatag FPME
To warto przeczytać


fot. Sarota PR


Komentarze
comments powered by Disqus
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2018»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2018 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.