Operatorzy komórkowi walczą z resortem zdrowia

Barbara Sowa 05-02-2010, 21:18

Chodzi o zakaz budowy stacji nadawczych na terenie uzdrowisk w ponad 40 polskich miastach. :Ich mieszkańcy i kuracjusze mają prawo do nowoczesnych technologii" - tłumaczą operatorzy i domagają się złagodzenia przepisów. Ministerstwo twardo odpowiada, że prawa nie zmieni.

Oprotestowane przepisy bezwzględnie zakazują budowania stacji nadawczych w tzw. strefach uzdrowiskowych "A". Takie strefy znajdują się w ponad 40 miastach, w tym tak dużych, jak Sopot, Świnoujście, Kołobrzeg, Krynica, Ciechocinek, Inowrocław czy nawet część Kraków.

- Jeśli wraz ze zwiększeniem zasięgu stref ochronnych nie zostaną zliberalizowane zapisy dotyczące lokalizacji stacji bazowych, to rozwój telekomunikacji mobilnej w uzdrowiskach zostanie wstrzymany - mówi Adam Suchenek, rzecznik Plusa.

>> czytaj też: Biura wciąż niebezpieczne dla zdrowia

Operatorzy w tej kwestii mówią jednym głosem i biją na alarm: kuracjusze i mieszkańcy uzdrowisk zostaną wkrótce pozbawieni możliwości bezproblemowego korzystania nie tylko z technologicznych nowinek, jak wideotelefonia czy szerokopasmowy internet. Mogą mieć problemy ze zwykłą rozmową przez telefon. - W 2011 najprawdopodobniej będziemy już korzystać z nowej technologii UMTS, stare maszty zostaną wtedy wyłączone - mówi Waldemar Koszałkowski, główny specjalista z Polskiej Telefonii Cyfrowej.

Zasięg na tych terenach już dziś jest słaby, czego dowodem mają być liczne skargi od abonentów. - Otrzymujemy je zarówno od mieszkańców, jak i urzędników - mówi Suchenek. Sytuację komplikować mogą dodatkowo wielkie imprezy i nawał turystów, jacy pojawią się w Polsce na Euro 2012, wszyscy z komórką w kieszeni. - Sieć będzie się najzwyczajniej w świecie zapychać. Musimy myśleć przyszłościowo. Sęk w tym, że dla Ministerstwa Zdrowia sprawy techniczne to abstrakt - mówi prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji Wacław Iszkowski.

Więcej w Dziennik.pl

dziennik.pl

 

 

>> czytaj też: Internet prowadzi do depresji?


Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Kwiecień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930