Opera: 150 mln użytkowników i coś jakby wyciek e-maili

02-12-2010, 11:02

Na stronie Opery można przeglądać skrzynkę e-mail współzałożyciela firma Jona S. von Tetzchnera. Najważniejsza jest pierwsza wiadomość, która mówi, że przeglądarki Opery mają już 150 mln użytkowników na całym świecie.

Opera poinformowała, że ma już 150 mln użytkowników. Zrobiła to jednak w sposób nietypowy. Dziś na stronie Opera.com znajdziemy coś, co wygląda jak okno klienta e-mail Jona von Tetzchnera, współzałożyciela i byłego CEO firmy Opera Software. W tym oknie można przeglądać wiadomości otrzymane, wysłane, kopie robocze i kosz. Znajdziemy też linki do pobrania Opery. 

E-maile do przeglądania na stronie Opera.com
fot. - E-maile do przeglądania na stronie Opera.com

Oczywiście najważniejsza jest pierwsza wiadomość w skrzynce. Wynika z niej, że firmowy dział PR świętuje z okazji przekroczenia liczby 150 mln użytkowników na całym świecie. Inne wiadomości zawierają zabawne linki lub spostrzeżenia dotyczące osiągnięć Opery. Trzeba przyznać, że taka skrzynka e-mail to ciekawy sposób informowania o sukcesie.

Czy 150 mln użytkowników to dużo? Tak, choć trzeba mieć na uwadze, że chodzi dokładnie o to, iż Opera została zainstalowana na 150 mln urządzeń i na tylu urządzeniach jest używana. 

- Użytkownik to ktoś, kto faktycznie używa którejś z naszych przeglądarek, nawet jeśli liczy się "podwójnie", kiedy używa jednocześnie Opery Mini i Opery Desktop - wyjaśnił Dziennikowi Internautów Sławomir Sochaj, przedstawiciel Opera Software.

>>> Czytaj: Szybsza Opera Mobile 10.1 teraz na Symbianie

Liczby świadczą  o szybkim wzroście. W kwietniu 2010 Opera ogłosiła, że ma 100 mln użytkowników swojej przeglądarki na różnych urządzeniach. Mamy więc wzrost o 50% w ciągu pół roku.

Wśród użytkowników komputerów biurkowych "operowcy" stanowią zaledwie kilka procent, ale mocną strona norweskiej przeglądarki są właśnie wersje mobilne szczycące się dużą szybkością m.in. dzięki kompresji pobieranych stron WWW.

Osiągnięty wynik to w pewnej części zasługa Polaków. Według Ranking.pl desktopowa wersja Opery ma w Polsce 9,37% rynku, nieco więcej niż Google Chrome. W ujęciu globalnym udział Opery w rynku oceniany jest na nieco ponad 2% (dane StatCounter i Net Applications). Widać więc, że w Polsce ta przeglądarka została ciepło przyjęta, podobnie zresztą jak inne alternatywne przeglądarki. Opera ma swoje biura w Polsce, a inżynierowie z naszego kraju przyczynili się do udostępnienia ważnych funkcji, takich jak obsługa rozszerzeń.

Warto przy tej okazji przypomnieć, że w listopadzie pojawiła się wersja beta przeglądarki Opera 11, która wprowadza m.in. rozszerzenia, grupowanie kart i wizualizację gestów myszy. Warto wypróbować.

>>> Czytaj: Opera 11 beta z grupowaniem kart (wideo)


Źródło: Opera
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy