Odpowiedź spółki e-file na art. "PIT-11: Elektroniczna wysyłka może skończyć się karą"

24-02-2011, 11:19

Sąd Administracyjny w Poznaniu uznał, że nie ma przeszkód, aby przekazanie deklaracji podatnikowi przez pracodawcę nastąpiło przy użyciu komunikacji elektronicznej. Wczoraj pisaliśmy o wątpliwościach ekspertów odnoszących się do tego wyroku. Dziś zamieszczamy odpowiedź spółki e-file sp. z o.o., która uważa, że wyrok jest tak naprawdę szansą dla wszystkich.

Ostatnio w prasie pojawiały się informacje na temat wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu (I SA/Po 486/10). Niektóre źródła podawały, że wyrok potwierdza, iż zatrudniający podatnika przedsiębiorca może mu przekazywać druk PIT-11 za pośrednictwem e-maila.

Innego zdania jest serwis ePodatnik.pl, który zwraca uwagę na to, że certyfikat kwalifikowany (e-podpis) nie generuje podpisu płatnika na formularzu w określonym miejscu i w związku z tym podpisany elektronicznie PIT-11 to nie to samo, co formularz podpisany zgodnie ze wzorem.

Swoją odpowiedź na tę opinię przysłała do redakcji DI firma e-file sp. z o.o., która złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, co zaowocowało wspomnianym wyżej wyrokiem. Poniżej zamieszczamy pełną opinię tej firmy (pogrubienie dodane przez DI).

* * *

PIT-11 w e-mailu. Wspólnie walczmy o uproszczenia w PIT

Firma e-file sp. z o.o. złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu w sprawie możliwości wysyłania PIT-11 drogą elektroniczną. WSA w orzeczeniu wyroku (sygn. akt WSA Poznań. I SA/Po 486/10) orzekł, że nie ma przeszkód, aby pracodawca przekazał swojemu pracownikowi PIT-a rocznego za pomocą e-maila. Jak podkreślił Sąd – pracodawca musi zadbać tylko o to, aby zachować odpowiedni wzór formularza PIT oraz by podpisać maila podpisem elektronicznym, który pozwoli zweryfikować, czy został sporządzony przez upoważniony podmiot. Konieczne jest także potwierdzenie otrzymania e-maila.

Dyskusja na temat możliwości przesyłania PIT-11 mailem toczy się w mediach oraz w środowiskach eksperckich już od listopada 2010 roku, czyli od momentu opublikowania nieprawomocnego orzeczenia WSA. Jest to wyrok bez precedensu w polskim prawie podatkowym o znaczących potencjalnych korzyściach dla pracodawców i podatników i jako taki musi przejść przez proces otwartej dyskusji, a być może stanie się on początkiem bardziej liberalnej linii orzeczniczej i ustawodawczej.

Jednak nawet Ministerstwo Finansów w swoim komunikacie opublikowanym dnia 14 lutego 2011 roku pod tytułem: "PIT-y przez Internet to oszczędność dla płatnika"  przyznaje, że nie tylko promuje i popiera tryb elektroniczny rozliczeń z fiskusem, ale także stosuje i zaleca go stosować podatnikom i płatnikom, co potwierdza cytat: Oprócz deklaracji dotyczących podatku VAT i CIT drogą elektroniczną mogą być składane także m.in. informacje o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-11) oraz roczne obliczenie podatku od dochodu uzyskanego przez podatnika (PIT-40). Deklaracje PIT-11 lub PIT-40 można w takiej formie przekazywać nie tylko do urzędów skarbowych, ale także samym pracownikom, co daje dodatkowe oszczędności. Taki sposób składania deklaracji preferuje m.in. Ministerstwo Finansów oraz izby i urzędy skarbowe. W zeszłym roku, jako płatnicy, przesłali drogą elektroniczną imienne informacje o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy swoich pracowników (PIT-11) w 2009 r. Także w 2011 r. będą korzystać z tej metody przesyłania deklaracji.

Firma e-file, producent bezpłatnego oprogramowania do wypełniania deklaracji podatkowych e-pity, podkreśla: Działamy na rzecz rozwoju aplikacji informatycznych, które przede wszystkim mają ułatwić nasze życie. Mamy świadomość, że pomysły na zmiany w polskim prawie powinny iść od tych, których prawo dotyczy. Podczas projektowania naszego programu do wypełniania PIT-ów, zauważyliśmy nieścisłość w polskim prawie. Skoro pracodawca może wysłać elektronicznie deklarację PIT-11 lub PIT-40 do fiskusa, dlaczego deklarację PIT-11 – którą ma obowiązek dostarczyć pracownikowi – nie może przesłać także w wersji elektronicznej mailem?  – mówi Adam Mielcarski, Prezes Zarządu e-file sp. z o.o.

Wyrok, uprawomocniony 16 grudnia 2010 roku, dotyczy firmy e-file, więc zanim nie nastąpią zmiany w polskim prawodawstwie, przedsiębiorcy, chcąc mieć pewność właściwego stosowania prawa, powinni ubiegać się o indywidualną interpretację. Na uzasadnienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego mogą jednak powoływać się wszyscy polscy pracodawcy.

Pracodawca, aby wysłać deklarację podatkową drogą elektroniczną, musi zastosować kwalifikowany podpis elektroniczny, tak by pracownik miał pewność, że pracodawca ponosi odpowiedzialność za wystawiony przez siebie dokument, a jako płatnik spełnił obowiązek prawny podpisu deklaracji.

- Wątpliwości, jakie pojawiają się w artykule "PIT-11: Elektroniczna wysyłka może skończyć się karą”, dotyczą właściwie samego formularza deklaracji podatkowej. Ministerstwo Finansów nie przewidziało bowiem odrębnego pliku w formacie PDF. Plik PDF jest jednak w 100% odpowiednikiem wydruku deklaracji, zaś podpis elektroniczny – według polskiego prawa – w 100% równorzędny z podpisem odręcznym. Zatem jeśli zachowamy dwa kryteria: stosowny formularz oraz bezpieczny podpis, nie powinniśmy się obawiać konsekwencji. Nie mówimy bowiem o skanie deklaracji z podpisem odręcznym, lecz o deklaracji w pliku PDF, który zawiera podpis w kodzie certyfikatu – mówi doradca podatkowy Sebastian Jankowiak z Kancelarii Doradztwa Podatkowego Sebastian Jankowiak, reprezentujący spółkę e-file.

Możliwość przesyłania PIT-11 mailem to kolejny krok na drodze usprawniania i automatyzacji rozliczeń z fiskusem, co w kraju, w którym w tym roku z możliwości przesłania do urzędu skarbowego e-pita skorzystało raptem ponad 350 tys. osób przy 25 mln podatników jest ważnym krokiem naprzód. Każdy głos w dyskusji na temat usprawnień w polskim systemie podatkowym jest cenny, jednak ten zawarty w artykule „PIT-11: Elektroniczna wysyłka może skończyć się karą”, zamiast zbliżać nas do działań wspierających innowacyjną gospodarkę oraz usprawnienie codziennych urzędowych czynności, sprawia, że w realizacji zapoczątkowanych zmian bardziej liczymy na otwarte umysły urzędników i przedstawicieli Ministerstwa Finansów niż na wspólny ruch z ekspertami podatkowymi lub przedstawicielami firm – dodaje Adam Mielcarski.

PIT-11 mailem to nie tylko prawomocny wyrok, który otrzymała jedna firma, to przede wszystkim szansa dla polskich pracodawców, aby oszczędzić koszty i usprawnić procedury, zaś dla pracowników możliwość szybszego otrzymania deklaracji i prostego, internetowego rozliczenia się fiskusem. Dla nas wszystkich to wielki krok w stronę nowoczesności, jaką z powodzeniem stosuje cała Europa i Stany Zjednoczone.

--------------------

Wszyscy pracodawcy, którzy będą chcieli skorzystać z drogi wytyczonej przez e-file sp. z o.o. na stronie www.pit-11.pl znajdą gotowe do wykorzystania formularze skarg oraz historię sprawy prowadzonej przez e-file przed poznańską Izbą Skarbową oraz sądem.


Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31