Nowe laboratorium na Politechnice Gdańskiej

10-10-2008, 12:09

Politechnika Gdańska (PG) ma nowe Laboratorium Badania Technologii Informatycznych. Powstało ono dzięki wspólnej inicjatywie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, firmy IBM oraz Wydziału Zarządzania i Ekonomii PG. Udostępnienie laboratorium otwiera nowy etap we współpracy uczelni z firmą IBM.

Sprzęt do laboratorium dostarczyło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. IBM udostępnił oprogramowanie dla celów dydaktycznych i badawczych. Wydział PG wdrożył oprogramowanie dla dwu kierunków studiów: Zarządzanie oraz Informatyka i Ekonometria.

Obecnie w wymianie wiedzy i doświadczeń pomiędzy IBM a ośrodkami akademickimi w ramach Inicjatywy Akademickiej uczestniczy ponad 150 uczelni z całego świata, w tym 31 z Polski.

Współpraca PG i IBM rozpoczęła się dwa lata temu podpisaniem umowy w ramach Inicjatywy Akademickiej IBM. W efekcie przeprowadzono szkolenia pracowników Wydziału w zakresie oferowanego przez firmę oprogramowania oraz wdrożono je z myślą o dydaktyce w ramach prowadzonych przez Zakład Zarządzania Technologiami Informatycznymi zajęć dydaktycznych.

W 2008 roku opracowano wspólnie z firmą prototyp nowego podejścia do praktyk studenckich, w ramach którego studenci realizują prace dyplomowe dotyczące nowych, wprowadzanych do sprzedaży produktów firmy pod opieką dwu mentorów: jednego z IBM oraz drugiego z uczelni.

Taki dobór mentorów ma na celu zapewnienie specjalistycznej i naukowej opieki nad realizowanymi przez studentów pracami dotyczącymi oceny nowych środowisk pod kątem ich wykorzystania dla potrzeb dydaktyki, przygotowania programu szkolenia pracowników uczelni oraz wdrożenia tego systemu do zajęć dydaktycznych.

Laboratorium zapewnia możliwości wykorzystania tego środowiska dla celów dydaktyki jak też stanowi podstawę do badania technologii IBM. W ramach tej współpracy rozważa się także równolegle powstanie inkubatora umożliwiającego komercyjne badania technologii dla zapewnienia ich transferu w obu kierunkach (z firmy do uczelni, jak też z uczelni do firmy).

Kolejnym etapem rozwoju Centrum będzie planowane przekształcenie go w Center of Advance Studies, które będzie współpracowało z Laboratoriami Badawczo-Rozwojowymi IBM na całym świecie.


Źródło: IBM
Tematy pokrewne:  

tag studencitag Politechnika Gdańskatag laboratoriatag IBM
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031