Nielegalne klucze do oprogramowania na Allegro

23-03-2013, 21:36
Aktualizacja: 26-03-2013, 20:47

Dopóki sprzedający płaci serwisowi, serwis nie wnika w legalność - zasugerował Czytelnik, opisując reakcję Allegro na jego zgłoszenie. Jak zaistniałą sytuację komentuje Allegro? AKTUALIZACJA: Wielokrotnie zgłaszaliśmy takie przypadki, niestety zwykle otrzymujemy odpowiedź, że aukcja może zostać zdjęta, tylko jeśli pokażemy prawomocny wyrok sądu - informuje dystrybutor rozwiązań bezpieczeństwa IT.

Podróbki na aukcjach to temat rzeka, choć o wyrokach bądź umorzeniu związanych z nimi spraw częściej słyszymy w odniesieniu do platformy eBay niż naszego rodzimego Allegro. Aczkolwiek po śmierci Michaela Jacksona redakcja DI24.pl badała kwestię sprzedaży fałszywych autografów właśnie na Allegro. Pisaliśmy też o zabezpieczeniu przez policję znacznej ilości podrobionych akcesoriów do gier komputerowych wystawianych na aukcjach.

Dziś skupimy się na dystrybucji nielegalnych kluczy do oprogramowania. Od jednego z naszych Czytelników otrzymaliśmy bowiem zgłoszenie dotyczące zakończonej już aukcji pakietu ESET Smart Security 5.0 PL, a konkretnie - dwuletniej licencji na jedno stanowisko w cenie 59,99 zł.

Aukcja, która wzbudziła wątpliwości Czytelnika

Aukcja, która wzbudziła wątpliwości Czytelnika (zrzut ekranu)

Czytelnik przekazał nam swoją korespondencję z przedstawicielem Allegro, którego w pierwszej wiadomości poinformował:

Sprzedawane klucze nie działają. Po wysłaniu maila do Sprzedającego - nie zareagował. Zakupiłem trzy licencje i otrzymałem trzy te same klucze. Zgodnie z opinią Dagma (wyłączny dystrybutor ESET na Polskę) klucze są nielegalne i niezarejestrowane w systemie. Sprzedający oferuje nielegalne oprogramowanie!

Przedstawiciel Allegro doradził kontakt ze Sprzedającym, a gdy to nie poskutkowało - zgłoszenie sprawy w sądzie lub na policję. Z mojego doświadczenia wynika, że bardzo często działa to mobilizująco na Sprzedających - napisał.

Co znamienne, informacja o tym, że klucze rozprowadzane przez Sprzedającego są nielegalne, została zupełnie zignorowana. Serwis nie powziął żadnych kroków. Najwyraźniej legalność i zgodność sprzedawanych przedmiotów kreatywnie mierzona jest ilością sprzedaży i prowizjami na rzecz serwisu Allegro. Na dzień dzisiejszy jest to jedyny wniosek z zaistniałej sytuacji - napisał Czytelnik w liście do redakcji DI24.pl.

Dlaczego Allegro nie zareagowało?

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Annę Tokarek z Działu Komunikacji Korporacyjnej i PR Grupy Allegro Sp. z o.o. Otrzymaliśmy treściwą odpowiedź, którą zamieszczamy poniżej:

Grupa Allegro od lat podejmuje wszelkie działania, aby wystawiane w serwisie Allegro aukcje i oferty były legalne i zgodne z prawem – krótko mówiąc, zawsze walczyliśmy z podróbkami czy nielegalnym oprogramowaniem. Co więcej, od 2004 roku budujemy platformę współpracy z firmami w celu ochrony ich praw w serwisie Allegro – program Współpraca w Ochronie Praw. Program ten stworzyliśmy właśnie w celu eliminowania ofert sprzedaży przedmiotów i usług niezgodnych z prawem. W ramach programu jego uczestnicy, czyli właściciele marek, mają możliwość zgłoszenia nam aukcji naruszających ich prawa, w tym podróbek czy właśnie nielegalnych kopii danego oprogramowania. W przypadku potwierdzenia naruszenia praw partnerów WOP wobec Sprzedającego i aukcji podejmowane są adekwatne kroki, w zdecydowanej większości przypadków takie aukcje są natychmiast usuwane.

Jeśli zgłoszenia dokona użytkownik i zgłoszona oferta budzi wątpliwości co do jej legalności, to konsultujemy się z danym partnerem programu WOP, który weryfikuje legalność wystawionych przedmiotów. I jeśli potwierdzi, że naruszają one prawa właściciela tej marki, takie oferty są niezwłocznie usuwane.

Natomiast jeśli właściciel określonej marki nie jest partnerem programu WOP, a użytkownik zgłasza nam, że dane przedmioty tej marki w jego opinii są nielegalne czy podrobione, a nasi eksperci są w stanie samodzielnie to ocenić, to również je usuwają. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy przedmiot jest specyficzny i z uwagi na szczegółową wiedzę techniczną nie jesteśmy w stanie zweryfikować jego legalności. W takich sytuacjach możemy podjąć działania na zgłoszenie otrzymane od właściciela danej marki lub podmiotu, który został przez właściciela marki upoważniony do dokonania takiego zgłoszenia.

Jak zdążyliśmy sprawdzić, ani ESET, ani Dagma (polski dystrybutor oprogramowania tej firmy) nie są uczestnikami WOP. To wyjaśnia, dlaczego Allegro nie podjęło żadnych kroków wobec Sprzedającego, który - według słów naszego Czytelnika - rozprowadza nielegalne klucze. Powstaje tylko pytanie: czy otrzymując podobne zgłoszenie, serwis nie powinien zainicjować kontaktu z firmą, której dotyczy problem?

AKTUALIZACJA

O sprzedaży na Allegro nielegalnych kluczy do ESET Smart Security poinformowaliśmy dystrybutora tego rozwiązania. Paweł Jurek, wicedyrektor ds. rozwoju firmy DAGMA Sp. z o.o., zaistniałą sytuację skomentował następująco:

Paweł Jurek, wicedyrektor ds. rozwoju firmy DAGMAWielokrotnie zgłaszaliśmy takie przypadki w Allegro - niestety zwykle otrzymujemy odpowiedź, że aukcja może zostać zdjęta, tylko jeśli pokażemy prawomocny wyrok sądu. W warunkach pojawiających się i znikających "dziwnych" aukcji różnych podmiotów - to niestety nierealne.

Tymczasem kusząca okazja zakupu licencji o połowę tańszej niż w innych sklepach kończy się zwykle tym, że mamy produkt, który nie działa, albo nie mamy prawa do polskiej pomocy technicznej. Dlatego kolejny raz ostrzegamy przed próbami wyłudzenia pieniędzy od użytkowników przez nieuczciwych sprzedawców. Z powodu dużej popularności rozwiązania ESET coraz częściej stają się obiektem nieautoryzowanego obrotu.

Dlatego polecamy kupno rozwiązań ESET jedynie od partnerów posługujących się znakiem ESET Autoryzowany Partner lub w dużych, znanych sieciach sprzedaży. Tylko rozwiązania ESET sprzedawane poprzez Autoryzowanych Partnerów ESET mają prawa do pełnego wsparcia technicznego polskiego dystrybutora, a ich użytkownicy mają prawo do przedłużenia licencji w kolejnych latach, korzystając z rabatu w wysokości 40%. W razie wątpliwości wiarygodność sprzedawcy można zawsze sprawdzić, kontaktując się z nami.

Propozycje Allegro przystąpienia do programu ochrony marek niestety nie są dla nas - jesteśmy jedynie dystrybutorem produktów ESET, a nie właścicielem tej marki, i nie mamy wystarczających praw, aby reprezentować producenta w takiej sytuacji.

Czytaj także: Allegro tłumaczy się z wysokich cen e-booków w nowo otwartej księgarni


Źródło: DI24.pl
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Luty 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829