Nie aktualizujesz oprogramowania? To normalne, ale...

24-07-2012, 18:14

...zarówno pośpieszne instalowanie aktualizacji, jak i ich niewgrywanie, może się skończyć bardzo nieprzyjemnie. Gdzie jest złoty środek?

Niedawno firmy Skype, Adobe, Norton oraz TomTom zorganizowały wspólnie akcję, która miała zachęcać do aktualizacji oprogramowania. Mimo że całość miała oczywiście motywować również do kupowania nowych wersji znanych narzędzi, ujawniono przy okazji kilka ciekawych faktów.

Raczej nie aktualizuję...

Facebook nie wymaga aktualizacjiZ raportu opublikowanego na stronie komunikatora Skype wynika, że około 40% użytkowników w ogóle nie aktualizuje swojego oprogramowania. Okazuje się, że internauci często nie kierują się przy tym lenistwem.

Większość pytanych zapewnia, że nie decyduje się na wgrywanie nowszych wersji oprogramowania, gdyż... obawia się o swoje bezpieczeństwo. Często podawanymi przyczynami braku aktualizowania narzędzi jest również fakt, że nie przynoszą one czytelnych korzyści użytkownikowi albo zwyczajnie trwają zbyt długo.

Z deszczu pod rynnę

Warto zauważyć, że nieaktualizowanie oprogramowania rzeczywiście w pewnych sytuacjach może się okazać dobrym pomysłem. Często informacje o tym, że należy ściągnąć dodatki, wyświetlane są przecież przez złośliwe narzędzia.

Pozostawanie ze starszymi wersjami oprogramowania, gdy dostępne są darmowe aktualizacje, zwykle przekłada się jednak na niższy poziom zabezpieczeń. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że aż 40% dorosłych użytkowników nie instaluje poprawek bezpieczeństwa, otrzymamy dużą grupę komputerów, które twórcy złośliwych narzędzi mogą stosunkowo łatwo zaatakować.

Wciąż potrzebujemy aktualizacji?

Sonda
Instalujesz regularnie aktualizacje?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Era prostych narzędzi webowych i mobilnych powoli przyzwyczaja użytkowników do tego, że tak naprawdę nie muszą wielokrotnie aktualizować aplikacji. Zmiany w Facebooku czy Gmailu przywitają nas po prostu po kolejnym odwiedzeniu strony, a na smartfonie bez problemu ustawimy automatyczne wgrywanie nowych wersji programów.

Twórcy "zwyczajnych" aplikacji mają oczywiście mniejsze pole do manewru, jeśli chodzi o udostępnianie aktualizacji. Czy zawsze musimy je więc instalować? Z pewnością nie. Warto jednak pamiętać, że niektóre z nich przynoszą naprawdę istotne poprawki dla znanych luk, które niezałatane mogą przecież zostać kiedyś wykorzystane przez cyberprzestępców...

Czytaj także: Częste aktualizacje popsuły Firefoksa? Mozilla powinna dawać stabilność?


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Kwiecień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930