Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Nowe kary za przestępstwa komputerowe

30-05-2008, 12:01

Nowe kary m. in. za włamania do sieci bezprzewodowych znalazły się w projekcie nowelizacji Kodeksu karnego. Zmiany wynikają z konieczności dostosowania przepisów do prawa międzynarodowego i są odpowiedzią na rozwój sieci telekomunikacyjnych - podaje Gazeta Prawna.

Według projektu nowelizacji zmieniony ma być m. in. art. 267 § 1 Kodeksu karnego. W chwili obecnej mówi on o karaniu osób, które uzyskują informacje dla nich nieprzeznaczone m. in. poprzez podłączanie się do przewodu służącego do przekazywania informacji i przełamywanie zabezpieczań elektronicznych (także przez otwieranie kopert i in.)

Jak podaje Gazeta Prawna, ustawodawca chce rozszerzyć zastosowanie przepisu na sieć bezprzewodową oraz urządzenia wskazane w definicji sieci telekomunikacyjnej zawartej w Ustawie Prawo telekomunikacyjne

Sonda
Co sądzisz o nowych karach za przestępstwa komputerowe?
  • Tego nam brakowało!
  • Zmiany idą zbyt daleko
  • Wszystko mi jedno
wyniki  komentarze

Ponadto w nowym brzmieniu przepisu karalne ma być już nieuprawnione uzyskanie dostępu do informacji i to nie tylko przez przełamanie zabezpieczeń, ale również przez ominięcie ich. Również inne sposoby uzyskiwania dostępu (np. przez wprowadzenie obcego oprogramowania) zostały uwzględnione w projekcie.

Według cytowanej przez GP Agnieszki Wiercińskiej-Krużewskiej, zmiany w prawie wychodzą naprzeciw dzisiejszym zagrożeniom i dostosowują Kodeks karny do przepisów międzynarodowych. Jednak według dr Moniki Zbrojewskiej z Uniwersytetu Łódzkiego wcale nie musi oznaczać to zwiększenia skuteczności w ściganiu cyberprzestępców. Ściganie tego typu przestępstw ma się odbywać na wniosek pokrzywdzonego, a ten może najzwyczajniej nie wiedzieć, że ktoś ma dostęp do jego informacji.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Gazeta Prawna



Ostatnie artykuły:





fot. Freepik




fot. Freepik



fot. DALL-E