Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Liczba polskich domen przekroczyła milion

07-05-2008, 08:11

Wczoraj Polska znalazła się wśród 16 krajów, w których zarejestrowano ponad milion narodowych adresów WWW. Dowodzi to, że posiadanie własnego miejsca w internecie jest dla polskich firm, instytucji i obywateli rzeczą naprawdę ważną.

Milionowym adresem internetowym z końcówką narodową jest galeria.radom.pl. Domena została zarejestrowana wczoraj o godzinie 11.51. Pierwsza polska domena z końcówką .pl została zarejestrowana 30 kwietnia 1990 roku. Mało brakowało, a zarejestrowanie milionowej domeny zbiegłoby się z 18 rocznicą tego wydarzenia.

Według serwisu www.dns.pl najwięcej polskich adresów dysponuje rozszerzeniem .pl (ponad 650 tysięcy, a z każdym tygodniem przybywa około 5 tysięcy). Drugie miejsce zajmuje .com.pl z liczbą prawie 200 tysięcy. Dalej znalazły się takie rozszerzenia jak .net.pl, .org.pl oraz .info.pl. Wśród domen regionalnych prowadzą waw.pl, następnie wroclaw.pl i szczecin.pl.

Domena to nie rarytas

Zwiększaniu się liczby polskich domen sprzyjają dwie rzeczy. Po pierwsze firmom i instytucjom naprawdę opłaca się istnieć w Sieci.

- Na przełomie XX i XXI w. tylko najwięksi gracze na rynku posiadali serwisy internetowe, które stanowiły jedynie rodzaj ich wirtualnej wizytówki. Jednak od kilku lat sytuacja wygląda już zgoła inaczej, gdyż to obecność w Sieci decyduje o "być albo nie być", również w przypadku małych, działających lokalnie firm – mówi Bartłomiej Juszczyk, CEO Grupy Adweb.

Coraz więcej osób w Polsce posiada internet i poszukuje w nim informacji o różnego rodzaju usługach. Większość osób, po znalezieniu w Sieci wizytówek interesujących ich usługodawców, zaprzestaje poszukiwań poza internetem. W ostatnich miesiącach miało też miejsce obniżenie opłat za polskie domeny, co było drugim bodźcem zachęcającym do rejestracji.

Gwałtowny wzrost rejestracji polskich domen obserwowano już od kilku miesięcy. Najbardziej zauważalny postęp zanotowany został w styczniu 2008 r. i wtedy przewidywano, że milionowa domena może zostać zarejestrowana już w marcu. Prognozy nie sprawdziły się, bo karuzela rejestracji w międzyczasie wyhamowała.

Prognozy

Do liderów europejskich jeszcze nam daleko. Niemcy posiadają obecnie ponad 12 mln zarejestrowanych nazw z rozszerzeniem .DE. Ta przewaga nad Polską jest wynikiem znacznie większej liczby mieszkańców, ale także większego zaawansowania technologicznego. Warto zauważyć też, że Szwecja, którą zamieszkuje jedynie 9 mln obywateli, posiada już ponad 700 tys. domen narodowych .SE.

Sonda
Czy posiadasz własny adres z końcówką .pl?
  • Tak
  • Nie, ale mam zamiar
  • Nie i nie mam zamiaru
  • Posiadam adres, ale z innym rozszerzeniem
wyniki  komentarze

Przyjmując proporcję ilości mieszkańców do ilości domen internetowych, jaką prezentują wymienione kraje, należałoby oczekiwać w naszym kraju około 4-5 mln zarejestrowanych adresów internetowych. Polska musi ciągle doganiać zachód. Czterech milionów domen możemy się spodziewać za pięć, może sześć lat według najbardziej optymistycznych prognoz. Z drugiej strony potencjał rynku domen internetowych jest wciąż duży.

- Patrząc na liczbę i strukturę domen zarejestrowanych przez Polaków widzę jeszcze bardzo duży potencjał rynku. Zakładam, że w najbliższej przyszłości prawie każda z ponad 3,5 miliona firm działających w Polsce powinna posiadać średnio 3 domeny, co daje liczbę ok. 10 milionów takich domen, które wciąż pozostają do zarejestrowania – uważa Daniel Kotyras z firmy NetArt.

Choć mamy milion domen .pl, to jednak ogólna liczba domen zarejestrowanych przez Polaków jest większa. Może sięgać nawet 1,5 miliona. Z informacji EURid wynika, że Polacy zarejestrowali dotychczas ok. 120 tysięcy domen europejskich. Jeszcze rok temu Polska zajmowała 8 pozycję w rejestracji domen .eu, obecnie jest 6. Według serwisu www.webhosting.info domen globalnych utrzymywanych w Polsce jest ponad 226 tysięcy.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *