Google
email:   hasło:   
zapamiętaj mnie   rejestracja  •   nie pamiętasz hasła?
SG

20 mln USD na wielordzeniowość

Michał Chudziński, 25-03-2008, 09:46, Komentarzy: 10

Trudności w wykorzystaniu potencjału tkwiącego w procesorach wielordzeniowych ma pomóc pokonać projekt Centrów Badawczych ds. Równoległego Przetwarzania. Potentaci na rynku informatycznym chcą na niego przeznaczyć 20 milionów dolarów.

Procesory wielordzeniowe mają w zamyśle znacznie zwiększyć możliwości obliczeniowe komputerów osobistych, poprzez wykonywanie wielu operacji jednocześnie, a nie tylko jedna po drugiej. Problem w tym, że programiści nie kwapią się do tworzenia aplikacji czerpiących z potencjału, jaki tkwi w tego typu procesorach.

Zdaniem Microsoftu i Intela, które postanowiły zaangażować się w projekt Centrów Badawczych ds. Równoległego Przetwarzania (CBRP), przyszłość komputerów należy właśnie do procesorów wielordzeniowych. Dzięki CBRP rozwojowi powinien ulec rynek aplikacji, tworzonych specjalnie na potrzeby procesorów wielordzeniowych.

Obie firmy postanowiły przeznaczyć na wspomniany projekt łącznie 20 milionów dolarów. Utworzone zostaną dwa centra - jedno na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, drugie na Uniwersytecie Illinois w Urbana-Champaign. Obie uczelnie będą miały także wkład własny w wysokości odpowiednio 8 i 7 milionów dolarów. Intel poinformował, że czas trwania projektu wyznaczony został na 5 lat.

Intel produkuje już procesory zawierające więcej niż 1 rdzeń, natomiast Microsoft dostosowuje swoje aplikacje do nowych możliwości. To jednak wciąż zbyt mało, by przekonać klientów masowych do zakupów. Projekt CBRP ma to zmienić.

Clip to Evernote
Źródło: Intel

Warto przeczytać:

Komentarze    Zobacz wszystkie (10)
Dodaj nowy komentarz (rozwiń)
To warto przeczytać














Najnowsze Programy

F Twitter RSS Gmail m.di24.pl

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
RSS - Recenzje


reklama

Expander
Porównamy dla Ciebie promocje w 26 bankach więcej...

mBank
Najchętniej polecane konto osobiste! więcej...

Archiwum

« Luty 2012 »
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829 
Serwisy specjalne:
Wydarzenia: