Qualcomm pod lupą Komisji Europejskiej

Michał Chudziński, 04-10-2007, 07:06

Qualcomm, posiadający licencje na technologie telekomunikacyjne, na których opiera się telefonia trzeciej generacji (3G) to kolejna firma, którą zbada Komisja Europejska pod kątem wykorzystywania swojej pozycji monopolistycznej.

Amerykańską firmę oskarżyły Ericsson, Nokia, Texas Instruments, Broadcom, NEC oraz Panasonic. Przedsiębiorstwa te zarzuciły Qualcomm wykorzystywanie monopolistycznej pozycji na rynku do dyktowania niekorzystnych warunków zakupu licencji na technologie CDMA i WCDMA, które są podstawą budowy telefonii trzeciej generacji - poinformowała Komisja Europejska.

Komisja chce zbadać zasadność powyższych zarzutów - będzie m.in. sprawdzać, czy Qualcomm nie łamie zasad tzw. FRAND (Fair, Reasonable and Non Discriminatory - Sprawiedliwe, Rozsądne i Niedyskryminujące). Zgodnie z tymi zasadami firma posiadająca prawa licencyjne do kluczowych technologii nie powinna tego wykorzystywać do osiągania dodatkowych korzyści, głównie finansowych.

KE nie wyznaczyła czasu, w jakim chce zakończyć postępowanie wyjaśniające. Jeśli zarzuty się potwierdzą regulator może wystąpić z wnioskiem o ukaranie Qualcommu.
Źródło: Komisja Europejska

Warto przeczytać:

Tematy pokrewne:  

tag Qualcommtag Qualcommtag konkurencjatag FRAND

Komentuj na Facebooku

Komentarze

comments powered by Disqus
To warto przeczytać



fot. Goiabarea






fot. andreas





Najnowsze Programy

  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Serwisy specjalne:
Wydarzenia: