Nasza-Klasa już działa (akt.)

18-08-2009, 22:55

Blisko 4 godziny niedostępny był portal Nasza-Klasa.pl. Awaria największego polskiego serwisu społecznościowego wydawała się być poważniejsza, niż można było przypuszczać w pierwszych kilkudziesięciu minutach zniknięcia portalu z sieci.

Ping do Naszej-Klasy
fot. DI - Ping do Naszej-Klasy
Jak informują Czytelnicy Dziennika Internautów Nasza-Klasa.pl nie działa już od co najmniej trzech godzin. W początkowej fazie awarii serwis nie wczytywał się użytkownikom. Wkrótce administratorzy umieścili informację o usuwaniu problemu, ale już bez charakterystycznego obrazka dla epoki "Pana Gąbki". W chwili pisania tego tekstu Nasza-Klasa ponownie w ogóle nie ładuje się, nie dochodzą także pingi.

Co ciekawe, awaria Naszej-Klasy zbiegła się z dwoma wydarzeniami.

Pierwsze to zapowiedź użytkowników 4chan przeprowadzenia ataku DDoS na serwis Wykop.pl i możliwe, że także na Naszą-Klasę. Atak miałby być następstwem zabawy, jaką polscy internauci urządzili w serwisie Drawball.com, gdzie wspólnymi siłami (po licznych nawoływaniach na serwisach Wykop i Nasza-Klasa) namalowali polską biało-czerwoną flagę. Flaga ta wkrótce zaczęła zyskiwać nowe wzory, m.in. swastyki, co miało stanowić wyraz niezadowolenia niektórych użytkowników serwisu 4chan z opanowania Drawball przez Polaków. Obecnie druga paleta w Drawball nadal jest biało-czerwona.

Serwis Wykop.pl przechodził już dziś problemy z wydajnością. Jest zatem pewne prawdopodobieństwo, że awaria Naszej-Klasy może być przykładowo związana z aktywnością 4chan.

Drugie wydarzenie, to ujawnienie przez Grzegorza Marczaka na blogu Antyweb.pl zrzutów ekranu Sledzik.pl - nowego serwisu satelitarnego NK. Jak wynika z opublikowanych obrazków, będzie to kolejny na polskim rynku serwis mikroblogowy. Wątpliwe jest, by Sledzik.pl wzbudził aż takie zainteresowanie polskich internautów, by wywołać efekt niesławnego "Pana Gąbki" sprzed miesięcy.

Awaria Naszej-Klasy
fot. DI - Awaria Naszej-Klasy
Do awarii mogła jednak na przykład doprowadzić próba integracji Śledzika z Naszą-Klasą. Gdyby NK chciała uraczyć możliwością mikroblogowania każde z założonych tam kont, to operacja na bazie użytkowników zawierającej 14 mln rekordów mogłaby się z różnych powodów nie udać i doprowadzić do czasowego wyłączenia serwisu.

To wszystko na razie to tylko przypuszczenia. Joanna Gajewska z Naszej-Klasy w rozmowie telefonicznej z Dziennikiem Internautów obiecała przedstawić jutro rano wyjaśnienia dotyczące przyczyny dzisiejszej awarii NK.

Aktualizacja

Po blisko czterech godzinach awarii portal Nasza-Klasa powrócił "do życia". Tak długich zastojów w pracy serwisu nie było prawdopodobnie od czasu sławnych przestojów z końca 2007 i początku 2008 roku, spowodowanych niewydolnością infrastruktury serwerowej tego portalu. Czekamy na informacje o przyczynach awarii.

Aktualizacja 2 (19.08.2009)

Joanna Gajewska z Naszej-Klasy wyjaśniła dziś w e-mailu do Dziennika Internautów, że wczorajsza przerwa w działaniu serwisu spowodowana była usterką jednego z elementów infrastruktury sieciowej, który wpływał na niestabilną pracę pozostałych urządzeń sieciowych. Usuwaniem usterki zajął się natychmiast nasz zespół administratorów, problem udało się zażegnać jeszcze przed północą.


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Listopad 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930