Na zapleczu internetu, czyli cała prawda o hostingu

Tomasz Zamarlik, home.pl 08-11-2011, 10:02

Przeciętny internauta rzadko zastanawia się nad tym, co kryje się za layoutem przeglądanej strony, oraz nad tym, gdzie mieszczą się prezentowane na ekranie komputera dane. Jednak strony internetowe stały się tak powszechne, że coraz więcej osób staje przed wyborem serwerowego zaplecza dla własnych projektów, również tych udostępnianych w modelu SaaS. Sprawdźmy, jakie rozwiązania i technologie dominują na rynku.

Wszystkie usługi hostingowe, niezależnie od rodzaju, rodzą się i umierają w Data Center. To tutaj znajduje się sprzęt decydujący o właściwościach usług, jak macierze dyskowe o gigantycznych pojemnościach. Również w Data Center znajdują się najważniejsze dla bezpieczeństwa elementy, a wśród nich zdywersyfikowane źródła zasilania i systemy chłodzenia. Co więcej, aby można było mówić o odpowiednim zabezpieczeniu, dane powinny być równolegle przechowywane w dwóch różnych Data Center odpowiednio od siebie oddalonych. Dla przykładu home.pl korzysta z trzech Data Center rozrzuconych na terenie Polski, tak aby uniknąć sytuacji kryzysowej. Niedawna awaria popularnego, amerykańskiego hostera, spowodowana przez uderzenie pioruna, pokazuje, jakie to ważne.

W skali światowej najpopularniejsze rozwiązania serwerowe dostarcza HP – wynika z raportu Gartnera, do zarządzania zaś najczęściej wykorzystywane jest oprogramowanie Parallels – pokazują dane przedstawione w raporcie Tierl Research. Całość sprzętu Data Ceneter tworzy potężną chmurę obliczeniową, która jest rozdysponowywana według potrzeb klientów. W zależności do tego, jak podzielone są zasoby serwera (moc serwera, dostęp do systemu operacyjnego, inni użytkownicy na serwerze), mamy do czynienia z różnymi rodzajami usług hostingowych. Oczywiście, każdy model odpowiada innym potrzebom klienta i różni się poziomem cen. Przed wyborem należy przeanalizować, jakie zapotrzebowanie będzie miał nasz projekt, aby wybrać najkorzystniejsze cenowo i technicznie rozwiązanie.

Hosting współdzielony

Inaczej serwer wirtualny. Jest to najpopularniejsze na rynku rozwiązanie, jeśli chodzi o firmowe strony internetowe oraz zaplecze dla małych serwisów i sklepów internetowych. Użytkownik otrzymuje w pakiecie odpowiednie parametry wydzielone w ramach serwera fizycznego. Dzięki hostingowi współdzielonemu właściciel serwisu internetowego otrzymuje miejsce na stronę WWW, pakiet transferu danych zapewniający obsługę ruchu na stronie,  pocztę elektroniczną i serwer FTP. Ponadto hostingowi często towarzyszą dodatkowe usługi, takie jak rejestracja domen i możliwość skorzystania z kreatora stron internetowych. Wszystkie te cechy w powiązaniu z niskim kosztem powodują, że jeszcze długo będzie to wiodąca oferta firm hostingowych.

Hosting VPS

Pod skrótem VPS kryje się angielska nazwa Virtual Private Server. Jest to rozwiązanie idące o krok dalej niż hosting współdzielony, gdzie na serwerze fizycznym mamy wydzielone niezależne jednostki wirtualne z bezpośrednim dostępem do systemu operacyjnego (tzw. konto root). Dzięki temu użytkownik może instalować na serwerze własne oprogramowanie, w większym stopniu decydować o parametrach hostingu, a przede wszystkim zarządzać nim w bardziej elastyczny sposób, co jest przydatne dla bardziej złożonych projektów, np. rozbudowanych baz danych czy często odwiedzanych serwisów. Najczęściej VPS oznacza też mniej klientów „dzielących” się jedną fizyczną maszyną, co oczywiście przekłada się na większą dostępną moc dla serwisu klienta.

Serwer dedykowany

Najbardziej rozwinięte projekty internetowe wymagają nie tylko dużej mocy oraz powierzchni, ale pełnej kontroli nad systemem operacyjnym, dlatego w takich przypadkach zalecane jest skorzystanie z oferty serwera dedykowanego. Oznacza to wynajęcie na własność całego, fizycznego serwera o określonej konfiguracji. Każdy projekt jest inny, dlatego tutaj mamy do czynienia z dużą dowolnością wyboru sprzętu i oprogramowania o dużej mocy. Co istotne, wysokie koszty dzierżawy serwera są i tak korzystniejsze w porównaniu do konieczności utrzymywania mini Data Center w siedzibie firmy. Coraz częściej na rynku można znaleźć przystępne cenowo oferty serwerów dedykowanych.

Hosting w chmurze

Rozwój technologii w chmurze wiąże się w dużej mierze z poszukiwaniem oszczędności. Elastyczna możliwość korzystania z zasobów serwerowych oczywiście ma duże zalety pod względem wydajności, ale możliwość obniżenia kosztów dzięki aktywnemu przydzielaniu mocy obliczeniowych przyczyniła się do znacznego przyspieszenia wdrożeń tego typu, szczególnie w czasie kryzysu. Pomimo faktu, że chmura wykorzystuje serwery zdecydowanie efektywniej niż niejedna firma, rozwiązania tego typu nie są jeszcze mocno rozpropagowane. Dodatkowo branża hostingowa, jakby sobie na przekór, postanowiła wykorzystać modę na rozwiązania cloud, nazywając tak usługi posiadające jedynie panel konfiguracji pozwalający na określenie parametrów sprzętowych, a nie kompleksowe rozwiązania wirtualne, choć oczywiście nie wszyscy traktują temat cloud computingu w taki sposób.

Jaka przyszłość czeka usługi hostingowe?

Nowe podejście do operacji na danych, jakie związane jest w dużej mierze z rozwojem technologii w chmurze, przyczyniło się do ewolucji usług hostingowych. Obecnie nie są to już tzw. oferty „pudełkowe” składające się z transferu danych i powierzchni dyskowej. Pojawia się szersze podejście do hostingu jako dzierżawienia całego środowiska, czyli sprzętu wraz z oprogramowaniem. Coraz częściej ważniejsze okazują się aspekty, jak wydajność i rozwiązania krytyczne. Obecnie w związku z tym, że serwery coraz częściej funkcjonują jako kompletne środowisko pracy, a udostępniane elementy mają szersze zastosowanie niż statycznie wyświetlane stron WWW, rozwijają się kompleksowe usługi związane z hostingiem. Może to być np. oprogramowanie świadczone w chmurowym modelu SaaS, jak choćby platforma e-commerce Click Shop, dzięki której można założyć i prowadzić sklep internetowy. Może to być jedna z popularnych aplikacji dostępnych w serwisie społecznościowym Facebook, która przez użytkowników jest postrzegana jako element serwisu, ale faktycznie funkcjonuje w chmurze i jest „zasysana” z zewnętrznych serwerów. Takie nowe wyzwania stawiane hostingowi wpłynęły na zmianę ofert oraz mocne skupienie się na zapewnieniu wysokiej jakości zarówno na poziomie hardware, jak i software. I zmiany te dalej będą zmierzać w tym kierunku.

Poradę dla Dziennika Internautów przygotował Tomasz Zamarlik z firmy home.pl


  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy