Mozilla zarabia coraz więcej

24-10-2007, 20:48

O ponad 1/4 wzrosły w ubiegłym roku dochody Fundacji Mozilli. Głównym źródłem finansowania organizacji stojącej za przeglądarką Firefox niezmiennie pozostaje Google.

66,8 miliona USD wpłynęło do kasy fundacji w 2006 roku - oznacza to wzrost rzędu 14 milionów w porównaniu do 2005 roku - wynika ze sprawozdania finansowego udostępnionego przez Mozillę.

61 milionów (tj. 85 proc. wszystkich dochodów) pochodzi z funkcji wyszukiwania - Google (które jest domyślną wyszukiwarką w Firefoksie) płaci organizacji za przekierowania na swe strony. Pozostałą część funduszy stanowią wpływy z firmowego sklepu online, jak również dobrowolne wpłaty użytkowników i sponsorów.

Zeszłoroczne koszty prowadzenia projektu wyniosły w sumie 19,8 miliona USD - w 70 proc. pochłonęły koszty personalne (90 pracowników pracujących przy Firefoksie głównie w Kalifornii, Tokio, Toronto i Paryżu).

Pod koniec 2006 roku zarejestrowano łącznie 600 tysięcy nowych pobrań przeglądarki dziennie i 25 milionów zapytań o aktualizację.

Koncentracja zdecydowanej części wpływów fundacji wokół jednego źródła budzi obawy co do niezależności projektu. Fundacja Mozilli uspokaja jednak użytkowników i zaznacza, iż umowa partnerska z Google kończy się w listopadzie 2008 r. - jej przedłużenie jest tylko jedną z możliwych opcji, rozmowy prowadzone mają być również z innymi potencjalnymi sponsorami.

Tematy pokrewne:  

tag Mozilla Foundationtag Firefoxtag finanse
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy