Mozilla po stronie Microsoftu w sporze z Google

30-09-2009, 23:09

Nieoczekiwanie przedstawiciele Mozilli poparli twórców Internet Explorera, którym nie spodobała się idea "ulepszenia" tej przeglądarki przy pomocy wtyczki Google Chrome Frame.

O nowym pluginie Google, który implementuje w przeglądarce Microsoftu silniki WebKit i V8 (pierwszy umożliwia wyświetlanie stron internetowych, drugi odpowiada za obsługę JavaScriptu), Dziennik Internautów informował tydzień temu. Gigantowi z Redmond wtyczka nie przypadła do gustu - jego przedstawiciele stwierdzili, że obniża ona poziom zabezpieczeń Internet Explorera.

Nietrudno się domyślić, że rzecznik Google nie zgodził się z tą opinią. W oświadczeniu cytowanym przez redaktora eWeek.com czytamy, że wtyczka powstała z myślą o użytkownikach IE, którzy nie mają możliwości korzystania z nowoczesnych, zgodnych ze standardami przeglądarek, takich jak Firefox, Safari, Opera czy Google Chrome. Zainstalowanie pluginu skutkuje m.in. wyposażeniem Internet Explorera w technologię sandbox, która powoduje uruchamianie potencjalnie niebezpiecznych kodów w izolowanym środowisku, uodparniając przeglądarkę na ataki.

W tym tygodniu również przedstawiciele Mozilli wypowiedzieli się na temat Google Chrome Frame. Mike Shaver, wiceprezes działu inżynierii, zauważył na swoim blogu, że używanie pluginu uniemożliwia korzystanie z niektórych funkcji, które wbudowano w najnowszą wersję IE, w tym także z mechanizmów ochrony prywatności. Nie podoba mu się też przekazanie możliwości wyboru oprogramowania twórcom poszczególnych stron internetowych (aby uaktywnić alternatywny silnik, webmaster umieszcza w kodzie witryny stosowną deklarację).

Jeszcze mocniej wtyczkę Google skrytykowała Mitchell Baker, przewodnicząca Mozilla Foundation. Jej zdaniem model "przeglądarki w przeglądarce", zamiast ujednolicić standardy sieciowe, doprowadzi do jeszcze większej fragmentacji. Ważnym argumentem przeciw Chrome Frame jest też utrata kontroli nad przeglądarką - internauta nie będzie miał wpływu na to, kiedy jaki silnik zostanie użyty, nie będzie wiedział, jakie mechanizmy zarządzają jego danymi. Baker określiła ogólne efekty działania wtyczki jako niepożądane.


Następny artykuł » zamknij

Koniec domeny .yu

Źródło: Mozilla, eWeek.com, DI
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Listopad 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930