Możesz ochronić swój firmowy komputer przed egzekucją fiskusa

Fiskus, przeprowadzając egzekucję zaległości podatkowych, może dokonać zajęcia komputera. Zostawić musi jednak taki komputer, który służy do pracy wykonywanej osobiście.

Egzekucja z majątku podatnika to jeden ze środków przymusu, pozwalający na wyegzekwowanie długów podatkowych w sytuacji, gdy wszystkie inne próby skłonienia niezdyscyplinowanego podatnika do uregulowania zaległych zobowiązań okazały się nieskuteczne. Ostatecznością w takim przypadku jest zajęcie przedmiotów składających się na majątek ruchomy. Podatnik powinien jednak pamiętać, że przepisy ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji wyszczególniają przedmioty, które nie podlegają egzekucji. 

Przedmioty zapewniające dłużnikowi minimum egzystencji

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że podstawowym kryterium, na podstawie którego ustalona została lista rzeczy nieobjętych egzekucją na pokrycie długów, jest związek danego przedmiotu z zapewnieniem podstawowego minimum egzystencji nie tylko dla podatnika obciążonego nieuregulowanymi zobowiązaniami podatkowymi, ale również członków jego rodziny. Zgodnie z artykułem 8 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, egzekucji nie podlegają między innymi:

  • zapasy żywności i opału, niezbędne dla zobowiązanego i będących na jego utrzymaniu członków rodziny na okres 30 dni,
  • pieniądze w kwocie 760 zł,
  • przedmioty niezbędne do pełnienia służby przez zobowiązanego lub do wykonywania przez niego zawodu,
  • narzędzia i inne przedmioty niezbędne do pracy zarobkowej wykonywanej osobiście przez zobowiązanego, z wyłączeniem środka transportu, oraz surowce niezbędne do tej pracy na okres 7 dni.

Przedmioty traktowane jako zbytek

Z drugiej jednak strony ustawodawca wyszczególnił na kartach ustawy również spis przedmiotów, które nie mogą być traktowane jako konieczne dla zapewnienia niezbędnego minimum, co w konsekwencji skutkuje brakiem możliwości wyłączenia ich spod egzekucji majątku podatnika. Należą do nich w szczególności dzieła sztuki, futra ze skór szlachetnych, urządzenia elektroniczne służące do odtwarzania obrazu i dźwięku, jeżeli od roku ich produkcji nie minęło więcej niż 5 lat. 

Komputer do pracy jest bezpieczny

Co więcej, na liście przedmiotów traktowanych jako zbytek znalazła się również pozycja, wskazująca jednoznacznie, iż jako przedmiotów niezbędnych zobowiązanemu i członkom jego rodziny z zasady nie traktuje się komputerów i innych urządzeń preferencyjnych. Inaczej sytuacja wygląda, jeżeli  komputer jest niezbędny podatnikowi do wykonywanej przez niego osobiście pracy zarobkowej.  Może to być komputer wykorzystywany w jednoosobowej działalności gospodarczej, ale także gdy prace zarobkowe są wykonywane na przykład w ramach tzw. działalności wykonywanej osobiście.  

Elżbieta Węcławik, Tax Care
Dominik Mędrzycki, księgowy Tax Care

Czytaj także: Na złożenie zastrzeżeń do protokołu kontroli masz 14 dni


Tematy pokrewne:  

tag zadłużenietag prawo podatkowetag fiskustag długi
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930