Młot na pranki. YouTube i nowe zasady publikacji treści.

21-01-2019, 16:52

Niebezpieczne wyzwania, żarty powodujące niepokój emocjonalny u dzieci czy instrukcja montażu bomby to przykładowe treści, które będą musiały zniknąć z YouTube'a.

Serwis YouTube zaktualizował zasady publikowania niebezpiecznych i szkodliwych treści. Do listy dołączyły m.in. filmy z niebezpiecznymi wyzwaniami czy z tzw. prankami (ryzykownymi żartami sytuacyjnymi). Filmy zawierające takie treści zostaną zablokowane.

Ostatnio media pisały o wyzwaniu, które podejmowały amerykańskie nastolatki - fani filmu "Bird Box" ("Nie otwieraj oczu"), emitowanego przez Netflix. W świecie przyszłości bohaterowie żyją przy zasłoniętych oknach, a wychodząc z domów mają opaski na oczach. Ich "naśladowcy" podejmujący wyzwanie też próbowali funkcjonować z zasłoniętymi oczami. Prowadzący w ten sposób samochód siedemnastolatek spowodował wypadek. Choć nikomu nic się nie stało, sytuacja ta jasno pokazuje ryzyko, jakie niosą za sobą wyzwania.

Obecnie na liście treści zakwalifikowanych jako niebezpieczne i szkodliwe YouTube wymienia:

  • instrukcja wykonania bomby;
  • wyzwania, które zachęcają do działań niosących ryzyko poważnych obrażeń fizycznych;
  • ryzykowne żarty (z ang. pranki), których ofriary wierzą, że znalazły się w prawdziwym niebezpieczeństwie;
  • żarty (pranki), które powodują niepokój emocjonalny u dzieci;
  • przyjmowanie twardych narkotyków;
  • inne działania mogące skutkować poważnymi obrażeniami.

Serwis zaznacza, że lista ta nie jest kompletna - nie są na niej wymienione wszystkie filmy, które mogą zostać uznane za zachęcające do działań nielegalnych lub niebezpiecznych.

Jeśli zachowania niebezpieczne lub nielegalne są prezentowane w charakterze edukacyjnym, dokumentalnym, naukowym lub artystycznym i nie są nadmiernie drastyczne (np. film na YouTube jest reportażem o danym zjawisku) - mogą nie zostać zablokowane. Musi być to jednak rzetelny materiał, a nie np. wyrwane z kontekstu jego fragmenty.

W regulaminie serwisu pojawiło się też ograniczenie dostępu do treści prowadzących do sprzedażowy narkotyków, alkoholu czy wyrobów tytoniowych.

Sprawdź dokładne wytyczne w regulaminie YouTube.


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Styczeń 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031