Microsoft znów pozywa za stosowanie Androida

22-03-2011, 08:07

Tym razem pozwanym o naruszanie patentów jest Barnes & Noble, który użył systemu Android w swoim czytniku książek. Microsoft proponuje ugodowe załatwienie sprawy, ale wielu komentatorów mówi, że pozew jest objawem desperacji Microsoftu. Windows Phone 7 nie pokonał Androida na rynku, więc pozostają sądy.

Biuro prasowe Microsoftu oficjalnie poinformowało o złożeniu pozwów w sprawie rzekomego naruszenia patentów. Pozwana została Barnes & Noble (firma stojąca za czytnikiem Nook) oraz współpracujący z nią producenci sprzętu - Foxconn oraz Inventec. W sumie złożono dwa pozwy, jeden w Międzynarodowej Komisji Handlu, a drugi w sądzie okręgowym dla Okręgu Zachodniego w Waszyngtonie.

Według prawnika Microsoftu Horacio Gutierreza platforma Android stosowana we wspomnianych czytnikach narusza patenty należące Microsoftu. Licencje na te patenty wykupił już HTC, a sam Microsoft stworzył program ułatwiający nabycie licencji.

Gutierrez twierdzi, że Microsoft przez rok starał się namówić Barnes & Noble do wykupienia licencji, ale ciągłe odmowy spowodowały konieczność wniesienia pozwu. Zdaniem Gutierreza trzeba koniecznie podjąć dalsze kroki, aby zabezpieczyć "miliardy dolarów zainwestowane w stworzenie wspaniałego oprogramowania". Na blogu Microsoft on the Issues Gutierrez przekonuje, że firma z Redmond rzadko pozywa w związku z patentami, a w obecnej sytuacji nie może sobie pozwolić na naruszanie ich na tak dużą skalę.

>>> Czytaj: Microsoft pozywa Motorolę o patenty

Pozew przeciwko producentowi urządzenia z Androidem nie jest absolutną nowością. W październiku ub.r. Microsoft pozwał Motorolę z tego samego powodu. Można jednak uznać, że Motorola  to cel o wiele trudniejszy. Firma ta również dysponuje patentami, co daje jej możliwość pozwania Microsoftu w odwecie. Barnes & Noble ma w tym zakresie mniejsze możliwości. To cel łatwy, ale strategiczny - niebawem na rynek wejdą tablety z Androidem Samsunga, Motoroli, LG i inne. Microsoft zapewne chce pokazać producentom, że muszą się z nim dogadać albo czekają ich podobne pozwy.

A jakich technologii rozwijanych za miliardy dolarów broni Microsoft? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy na blogu Microsoft on the Issues oraz w serwisie FOSS Patents w tekście pt. Microsoft sues Barnes & Noble, Foxconn and Inventec over 5 patents infringed by Android -- quick first comments. Chodzi m.in. o technologie umożliwiającą wyświetlenie treści strony przed załadowaniem obrazka w tle. Inny patent dotyczy technologii możliwości dodawania tekstu bez zmieniania bazowego dokumentu.

Microsoft stara się przekonywać, że twórcy urządzeń z Androidem bezczelnie kradną jego wynalazki. Większość obserwatorów nie ma jednak wątpliwości, że takie pozwy to akt desperacji. Możliwe, że Microsoft nawet trochę zarobi, działając w ten sposób, ale czy to zastąpi straty spowodowane przez coraz większą liczbę nie-windowsowych urządzeń na rynku?

>>> Czytaj: Programy Adobe znów pod ostrzałem


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930