Microsoft: witaj Wordpress, żegnaj Windows Live Spaces

28-09-2010, 12:31

Blogerzy korzystający z platformy Microsoftu mogą łatwo migrować na platformę Wordpress bez obaw o utratę treści lub czytelników. Windows Live Spaces będzie funkcjonował tylko do końca roku. Microsoft uznał, że współpraca z Wordpressem jest lepszym wyjściem niż konkurowanie na rynku rozwiązań blogowych.

Wordpress to niewątpliwie potęga. Na platformie tej działa 8,5% internetu. Korzysta z niej 26 milionów stron, a witryna WordPress.com jest odwiedzana przez ponad 250 mln użytkowników miesięcznie.

Microsoft będący dostawcą innego rozwiązania dla blogerów (Windows Live Spaces) wczoraj ujawnił, że przyglądał się możliwościom Wordpressa i doszedł do wniosku, że platforma ta najlepiej odpowiada potrzebom blogerów. Zamiast konkurować Microsoft postanowił wejść we współpracę, której przyświecają trzy cele:

  • umożliwienie użytkownikom Windows Live Spaces łatwej migracji na WordPress.com;
  • powiązanie WordPress.com z komunikatorem Messenger, aby użytkownik mógł dostarczać znajomym informacje o nowościach;
  • ułatwienie użytkownikom Windows Live zakładanie blogów na WordPress.com.

Współpraca została podjęta. Microsoft ogłosił, że 30 mln użytkowników Windows Live Spaces może migrować na Wordpress. Microsoft zatroszczy się o przeniesienie postów, komentarzy i fotografii. Ustawi też przekierowania niezbędne do tego, aby blogerzy nie stracili swoich czytelników. Użytkownicy odwiedzający Windows Live Spaces zobaczą po zalogowaniu komunikat z zachętą do migracji.

>>> Czytaj: OSblog - nowa platforma blogowa o rynku IT

A jeśli ktoś nie chce migracji? Na taki problem Microsoft ma trzy rady: zaczekaj, aż się zdecydujesz, kasuj bloga albo pobierz stworzone przez siebie treści, aby wykorzystać je gdzie indziej.

Dzięki współpracy Microsoftu z Wordpressem wszyscy blogerzy korzystający z tej platformy mogą podłączyć swój blog do konta Windows Messengera. Opublikowanie postu na blogu spowoduje wysłanie automatycznej wiadomości do użytkowników.

Użytkownicy Windows Live mogą także zakładać blogi na WordPress.com z pomocą Microsoftu. Kiedy pojawi się Windows Live Essentials 2011, narzędzie  Windows Live Writer również będzie używać WordPress.com jako domyślnego narzędzia blogowego.

Decyzja Microsoftu jest przez większość osób oceniana jako dobra, choć na Windows Team Blog widać także krytyczne komentarze. Ostatecznie użytkownicy Windows Live Spaces otrzymają dostęp do nowego, bardziej funkcjonalnego oprogramowania, które powinno spodobać się osobom zainteresowanym "prawdziwym" blogowaniem. Microsoft zauważył, że część użytkowników używała Live Spaces po prostu do dzielenia się pewnymi treściami. Osoby te mogą wykorzystać inne usługi Windows Live w tym celu.

Można się zastanawiać, czy Microsoft nie będzie zainteresowany przejęciem Wordpress.com. Trudno bowiem uwierzyć w to, aby tak po prostu oddawał konkurentowi  użytkowników. Przejęcie takie byłoby ciekawe, bo Wordpress jest dostępny jako wolne oprogramowanie. Możliwe byłoby np. powstanie komercyjnej wersji oprogramowania bazującej na otwartym projekcie, ale to oczywiście tylko jeden ze scenariuszy.

>>> Czytaj: Prawnik oczerniona na blogu za groźby wobec internautów


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31