Microsoft i Novell ułatwią dostęp niepełnosprawnym

09-11-2007, 07:13

Firmy Microsoft i Novell rozszerzą swoją dotychczasową współpracę o działania mające na celu ułatwienie osobom niepełnosprawnym korzystania z systemu Linux. Obydwie firmy podsumowały również pierwszy rok swojej współpracy i uznały go za bardzo owocny.

Zapowiedź dalszej współpracy

Novell i Microsoft poinformowały, że rozwijając dotychczasowe współdziałanie będą pracować nad rozwiązaniami, które ułatwią deweloperom tworzenie narzędzi ułatwiania dostępu dla osób niepełnosprawnych. Chodzi o narzędzia przeznaczone dla platform Windows i Linux, a w szczególności o ułatwianie dostępu osobom niewidomym.

Microsoft ze swojej strony udostępni specyfikację User Interface Automation (UIA). Jest to zbiór mechanizmów upraszczających tworzenie produktów ułatwiających korzystanie z komputerów ludziom o różnym stopniu niepełnosprawności. Firma z Redmond zobowiązywała się również, że nie będzie egzekwować swych praw wynikających z patentów na rozwiązania konieczne do wdrożenia tej specyfikacji.

Firma Novell zapowiedziała natomiast stworzenie i udostępnienie adaptera umożliwiającego wykorzystanie mechanizmów UIA w projektach powstałych dla systemu Linux. Novell uzupełni również rozwiązania wniesione przez IBM Corp. i inne firmy. Stworzone rozwiązanie będzie miało charakter open source i pozwoli używać UIA na różnych platformach, zapewniając możliwość współpracy UIA z pakietem Linux Accessibility Toolkit (ATK) dostarczanym z kilkoma dystrybucjami Linuksa.

Posunięcie obydwu firm pochwaliła Janina Sajka, przewodnicząca Open Accessibility Work Group w Linux Foundation. W jej ocenie każde wzbogacenie ekosystemu o nowe, współdziałające ze sobą zestawy narzędzi przynosi społeczności korzyści.

Podsumowanie pierwszego roku współpracy

Rok po podpisaniu porozumienia Novell-Microsoft obydwie firmy wydają się zadowolone ze współpracy. W najbliższym czasie 30 nowych klientów (w tym Urząd Miasta Los Angeles) otrzyma od firmy Microsoft certyfikaty trzyletniego priorytetowego wsparcia dla Novell SUSE Linux Enterprise Server.

Wśród klientów korzystających z interoperacyjnych rozwiązań są firmy bardzo zróżnicowane o zasięgu globalnym i lokalnym, reprezentujące sektor prywatny i publiczny. Polskim przykładem firmy, która skorzystała z porozumienia Microsoft-Novell jest Żabka Polska SA, jedna z największych sieci handlu detalicznego w naszym kraju.

Następny artykuł » zamknij

Reklamy przechodzą na blogi

Źródło: Novell
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Kwiecień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930