Microsoft i Novell: nowy rok współpracy, nowe produkty

21-11-2008, 08:13

Firmy Microsoft i Novell rozpoczęły już trzeci rok współpracy. Z tej okazji obie firmy zapowiedziały udostępnienie kolejnych produktów. Jednym z nich jest Moonlight, czyli otwarta implementacja stworzonej przez Microsoft technologii Silverlight, która jest alternatywą dla Flasha.

Efektem dotychczasowej współpracy pomiędzy Microsoftem i Novellem jest m.in. doskonalona zgodność interoperacyjna systemów SUSE Linux oraz Windows. Jak twierdzi Susan Heystee, dyrektor generalny Novella do spraw globalnych, zainteresowanie klientów przekroczyło wszelkie oczekiwania. Zapotrzebowanie na rozwiązania wyróżniające się zgodnością interoperacyjną jest szczególnie duże ze strony użytkowników centrów danych, gdzie środowiska oparte na mieszanym oprogramowaniu są coraz częściej normą.

Drugi rok obowiązywania umowy o współpracy technicznej przyniósł firmom Microsoft i Novell ponad 200 nowych, wspólnych dużych klientów korporacyjnych, takich jak Alticor Inc., BP Oil International Ltd. czy China Mobile Ltd.

Po podpisaniu w roku 2006 pięcioletniej umowy Microsoft w celu sprzedaży klientom zakupił certyfikaty uprawniające ich do abonamentu SUSE Linux Enterprise w firmie Novell. W ciągu pierwszych dwóch lat trwania umowy zrealizowano ponad 70 procent pierwotnie zakupionych certyfikatów.

Nowe produkty

Teraz firmy przedstawiły dwa nowe produkty będące efektem współpracy technicznej. Novell zapowiedział udostępnienie w pierwszej połowie 2009 r. pakietu Advanced Management Pack for SUSE Linux Enterprise for Microsoft System Center Operations Manager 2007 R2.

Pakiet ten rozszerza wieloplatformowe możliwości monitorowania środowisk linuksowych przez Microsoft System Center Operations Manager 2007 R2 i umożliwia ocenę stanu oraz zarządzanie serwerami opartymi na systemach Windows i Linux z poziomu jednej konsoli. Przyczynia się to m. in. do obniżenia kosztów i złożoności zadań związanych z administrowaniem. Pozwala również ograniczyć koszty szkoleń i zoptymalizować wykorzystanie personelu.

Sonda
Co sądzisz o współpracy Microsoft-Novell?
  • Jest udana i pożyteczna
  • Nie byłem jej zwollennikiem, ale zmieniam zdanie
  • To nic dobrego
  • Nie mam zdania
wyniki  komentarze

Drugim ważnym wydarzeniem jest rychłe udostępnienie wersji beta rozwiązania Moonlight, open source'owej implementacji oprogramowania Microsoft Silverlight, dającej użytkownikom Linuksa taki sam dostęp do multimediów, jaki mają użytkownicy środowisk Windows i Apple. Moonlight będzie dostępny jako wtyczka open source do przeglądarki Firefox.

To już trzeci rok

Krytykowana przez niektórych zwolenników współpraca Microsftu i Novella rozpoczęła się w listopadzie 2006 r. Natychmiast podniosły się głosy sprzeciwu ze strony organizacji i firm związanych z wolnym oprogramowaniem. Zarzucano porozumieniu m.in. niezgodność z licencją GPL. Sądzono, że Microsoft będzie dążył do wywołania rozłamu w środowisku open source i będzie używał porozumienia jako argumentu, że za jego rzekomo naruszane patenty trzeba płacić (Novell zawierając porozumienie zrobił to).

Więcej informacji o umowie firm Microsoft i Novell można znaleźć na specjalnej stronie partnerów.


Źródło: Novell
Tematy pokrewne:  

tag Silverlighttag open sourcetag Novelltag Moonlighttag Microsoft
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy