Microsoft brata się z Novellem

03-11-2006, 06:28

Dzisiejszej nocy Microsoft zawarł porozumienie z firmą Novell, na mocy którego obydwie firmy będą pracować nad ułatwieniem użytkownikom jednoczesnego korzystania z Linuksa i Windowsa. Przedstawiciele obydwu firm przyznają, że porozumienie ma bardzo szeroki zakres.

Interoperacyjność i spokój z patentami

Na mocy porozumienia obowiązującego do roku 2012, obydwa przedsiębiorstwa będą wspólnie pracować nad rozwiązaniami do wirtualizacji, które ułatwią uruchamianie Windowsa na Linuksie i odwrotnie. Firmy będą również pracować nad interoperacyjnością pakietów biurowych - otwartego OpenOffice.org i dostarczanego przez Microsoft pakietu Office.

Analitycy uważają, że interoperacyjność pakietów biurowych stała się Microsoftowi potrzebna, kiedy Google wypuściło swój pakiet biurowy online, którego zaletą jest właśnie obsługa obydwu formatów.

Ponadto firma z Redmond zapewniła, że nie będzie kierowała pozwów dotyczących naruszeń patentowych przeciwko użytkownikom systemu Suse Linux. Wiadomo też, że dzięki porozumieniu klienci biznesowi będą mogli nabyć Windowsa od razu ze wsparciem technicznym od Novella.

Szansa dla Novella

Finansowe szczegóły porozumienia nie zostały ujawnione. Ron Hovsepian, CEO firmy Novell, ujawnił jednak nieco szczegółów związanych z jej zawieraniem. W kwietniu złożył on odpowiednią propozycje Microsoftowi, po czym obydwa przedsiębiorstwa zaczęły dzielić się ze sobą fragmentami zastrzeżonego kodu. Jak twierdzi Hovespian, wszystko działo się w poszanowaniu własności intelektualnej partnerów.

Dla Novella takie porozumienie to ogromna szansa, bo firma zyskuje potężny kanał sprzedaży swoich usług. Wszystko dzieje się w czasie, kiedy pozycja jego głównego konkurenta - Red Hata - została znacznie osłabiona. Przyczyniły się do tego informacje o tym, że Oracle będzie oferować wsparcie techniczne dla dystrybucji Red Hat. Wcześniej czołowy dostawca wsparcia dla Linuksa rozczarował inwestorów kiepskimi wynikami finansowymi.

Ballmer: "Nadal jesteśmy konkurentami"

Steve Ballmer, CEO Microsoftu, przypomniał, że Suse i Windows to nadal dwa konkurujące systemy i gdyby ktoś spytał go co wybrać, on odpowiedziałby: "Windows, Windows, Windows!"

Microsoft może więc sprzyjać interoperacyjności, ale z pewnością będzie próbował przekonać klientów do unikania hybrydowych rozwiązań Linux-Windows. Niektórzy komentatorzy są zdania, że ułatwianie interoperacyjności to ze strony Microsoftu ratunek przed całkowitą utratą niektórych klientów.

Następny artykuł » zamknij

Gmail na komórki i PDA

  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031