Miara miłości Polaków

13-02-2019, 18:25

Polacy twierdzą, że życie w związku jest łatwiejsze, a uczucie do partnera czy partnerki stawiają na pierwszym miejscu. To dwa spośród wielu wniosków płynących z badania przeprowadzonego dla serwisu randkowego. Poznaj te najciekawsze.

Wyniki badania „Jak kochają Polacy?”, przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie serwisu Sympatia.pl, pokazują, że miłość nadaje sens życiu krajanów, a związek czyni je łatwiejszym. Zdaniem respondentów kobiety są bardziej czułe i emocjonalne, natomiast mężczyźni bardziej racjonalni i zadaniowi.

Bez względu na płeć, orientację seksualną, wiek czy stan cywilny, Polacy rozróżniają kilka rodzajów miłości. Zdecydowanie najważniejszym z nich jest miłość partnerska, kolejno miłość do dzieci/wnuków – odpowiednio wskazało tak 75% i 44% ankietowanych. Istotnymi atrybutami miłości są aspekty fizyczne i emocjonalne (bliskość, bezpieczeństwo). Badani jako przykład prawdziwej miłości często wskazują swoich dziadków, których związek stanowi wzór i receptę na wieloletnie szczęście. 

Wraz z rozwojem relacji i wiekiem zmieniają się sposoby odczuwania miłości. Dla 20-latków pomimo przyjemności ze wspólnego spędzania czasu, związek to relacja, z której stosunkowo szybko można się wycofać. Osoby z przedziału 40-50 lat traktują miłość jako etap życiowej stabilizacji i dojrzałych uczuć. Niezależnie od rodzaju relacji i jej stażu, każda ze stron potrzebuje zachowań odzwierciedlających zaangażowanie partnera. 

Zdaniem 70% Polaków znalezienie prawdziwej miłości jest zadaniem trudnym i wymagającym czasu, jednak cierpliwość owocuje w późniejszej relacji. Na pytanie, gdzie należy szukać miłości, nie ma właściwej odpowiedzi. Obserwacje potwierdzają, że najczęściej znajdujemy ją w najmniej spodziewanym momencie i miejscu. Serwisy randkowe, takie jak Sympatia.pl, ułatwiają singlom poszukiwanie partnera.

Aż 92% Polaków uważa, że aby związek był szczęśliwy, konieczna jest ciągła praca nad nim. 87% twierdzi, że bez zaangażowania i dbania o relację, uczucie się skończy. Filarami udanego związku są miłość (80%), szacunek (76%) i zaufanie (75%). Namiętność i seks, choć nie znalazły się w gronie najważniejszych, są istotne dla 49% Polaków, a zdaniem 68% seks bez miłości nie daje żadnej satysfakcji. Jak na relację wpływają dzieci? Zdaniem 72% Polaków posiadanie dziecka spaja relację, 59% uważa tą sytuację za poważną próbą dla związku. 

81% Polaków będących w związkach doświadczyło co najmniej jednego kryzysu. Trzema najczęstszymi problemami, których doświadczają Polacy jest kryzys ekonomiczny, kryzys tzw. pierwszych lat trwania relacji oraz kryzys związany z „wypaleniem”, znudzeniem. 70% par, które doświadczyły kryzysu związanego z sytuacją ekonomiczną, pokonało go dzięki dojrzałości i odpowiedzialności partnerów. Zdrada jest najczęstszą przyczyną rozpadu związku. Doświadczyło jej 19% Polaków. Blisko połowa przyznaje, że nie wybaczyłaby i nie oczekiwałaby jej wybaczenia. Jednak większości par (69%) udaje się pokonać ten kryzys – głównie dzięki miłości.

Informacja o badaniu:

Badanie jakościowe - BBD, realizowane na platformie Recollective przez 7 dni, na grupie zróżnicowanej ze względu na bycie w związku i bycie singlem, płeć, wiek i orientację seksualną (n=42).

Badania ilościowe - CAWI, realizowane na panelu internetowym epanel.pl będącym własnością ARC Rynek i Opinia, na reprezentatywnej - ze względu na płeć, wiek, wykształcenie oraz wielkość miejscowości zamieszkania - grupie Polaków (N=1016 respondentów).

Źródło: Sympatia.pl


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Marzec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031