Lekcja z czatem w tle?

08-07-2009, 12:56

Wyobraźmy sobie, że w czasie lekcji uczniowie dyskutują między sobą na czacie o tym, o czym mówi nauczyciel. Pomysł początkowo wydaje się nie najlepszy, ale z drugiej strony może to być świetny sposób na zainteresowanie uczniów lekcją, której i tak mogliby nie słuchać.

Ciekawe doświadczenia z imprezy National Educational Computing Conference opisał Larry Magid w serwisie CNET. Uczestniczył on w tej konferencji i miał okazję przekonać się, jakie są pomysły nauczycieli i dyrektorów szkół na wykorzystanie nowych technologii w klasie.

Bardziej kreatywni nauczyciele nie boją się sięgać po technologie zazwyczaj przez szkoły nielubiane. Na konferencji zaprezentowano m.in. sposoby wykorzystania telefonów komórkowych w klasie. Dużo uwagi poświęcono też serwisom Web 2.0, które mają jedną, ważną z pedagogicznego punku widzenia zaletę – zachęcają do udziału we wspólnej pracy.

Jeden z nauczycieli - Vicki Davis – zachęcał słuchaczy obecnych na konferencji, aby logowali się do czata uruchomionego w darmowym serwisie Chatzy. Dzięki temu osoby obecne na sali mogły na bieżąco komentować to, o czym mówi osoba zabierająca głos. W czacie mogły brać udział także osoby z zewnątrz. Vicki Davis określił ten czat uruchomiony w tle lekcji jako "tylny kanał" (ang. back channel).

Larry Magid zauważa, że z takiego "tylnego kanału" korzysta się już na konferencjach, gdy jednocześnie kilku uczestników prowadzi relację za pomocą Twittera.

Ciekawe jest jednak to, że Vicki Davis korzysta z podobnych rozwiązań w klasie. Pozwala to uczniom na konsultowanie się bez przeszkadzania nauczycielowi. Oczywiście rodzi się nowy problem: jak sprawić, aby dyskusje trzymały się tematu lekcji?

Problem ten z pewnością warto przemyśleć. Byłoby dobrze, gdyby szkoły zaczęły wykorzystywać usługi Web 2.0 dla swoich celów, zamiast przekonywać uczniów, że korzystanie z nich jest tylko stratą czasu.


Źródło: CNET
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930