Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Najważniejszym kosztem, z jakim wiąże się leasing samochodowy, jest czynsz, czyli raty leasingowe płacone co miesiąc wobec leasingodawcy. Oprócz tego korzystający musi liczyć się z większym wydatkiem z tytułu opłaty wstępnej oraz wykupu auta na koniec umowy. Jak się jednak okazuje, wydatków związanych z wzięciem auta w leasing jest znacznie więcej i zwykle nie są one widoczne we wstępnej symulacji kosztów, ani nawet w harmonogramie spłat do umowy.

leasing samochodowy

Leasing samochodowy dostępny na superauto.pl to dzisiaj jedna z najpopularniejszych form finansowania pojazdów, z jakiej szczególnie chętnie korzystają firmy, ponieważ przynosi im szereg korzyści podatkowych. Decydując się na takie rozwiązanie, warto mieć świadomość istnienia dodatkowych opłat, które nie są zwykle prezentowane w ofercie, lecz widnieją w szczegółowej tabeli opłat i prowizji. Ich dokładne sprawdzenie przed zawarciem umowy pozwoli uniknąć niespodzianek.

Poniżej prezentujemy najczęściej występujące ukryte koszty, z jakimi należy się liczyć w trakcie korzystania z leasingu samochodowego.

Najważniejsze koszty, z jakimi wiąże się leasing samochodowy

Zanim przejdziemy do dodatkowych kosztów leasingu, warto przypomnieć sobie, jakie są z nim związane główne wydatki. Są to przede wszystkim:

płata wstępna – zwana również czynszem inicjalnym, jest to wyrażona procentowo od wartości leasingowanego auta opłata regulowana na początku umowy; najczęściej wynosi ona od 10 do 40% wartości samochodu,

raty leasingowe – płatne co miesiąc na podstawie faktury, zawierają część kapitałową oraz odsetkową,

ubezpieczenie przedmiotu leasingu – składa się na niego OC, AC i NNW,

depozyt gwarancyjny – nie zawsze jest wymagany, a jeśli występuje, to najczęściej ma charakter zwrotny i jest w wysokości jednomiesięcznej raty,

kwota wykupu – jest to opłata pobierana po zakończeniu umowy w przypadku, gdy klient chce przejąć leasingowane auto na własność,

koszt rejestracji auta – do opłat urzędowych niektórzy leasingodawcy doliczają tutaj opłaty dodatkowe jako wynagrodzenie za dopełnienie formalności.

Powyższe koszty przewiduje każda umowa leasingu auta. Różnice dotyczą opłat dodatkowych, których zakres i wysokość każdy leasingodawca określa bardzo indywidualnie.

Dodatkowe koszty leasingu samochodowego

Lista dodatkowych wydatków związanych z leasingiem samochodowym potrafi być bardzo długa. Zakres takich opłat zależy jednak od leasingodawcy i dlatego warto pamiętać, by przed wyborem dostawcy usługi sprawdzić dokładnie tabelę opłat i prowizji. Do najczęściej stosowanych opłat należą te związane z wszelkimi zmianami w umowie, zmianami dotyczącymi auta oraz koszty windykacyjne.

Przykładowe koszty dodatkowe związane ze zmianami w umowie

Jak się okazuje, leasingodawcy pobierają opłaty nawet za każdą najmniejszą zmianę w umowie. Zwykle jest to od 50 do kilkuset złotych od jednej czynności takiej jak:

  • zmiana terminu płatności rat leasingowych,
  • prolongata płatności jednej raty,
  • zmiana nazwy, adresu lub formy prawnej korzystającego,
  • wcześniejsze zakończenie umowy.

Koszty związane z modyfikacją auta lub sposobem jego użytkowania

Decydując się na leasing operacyjny samochodu, warto pamiętać, że przez cały czas trwania umowy pozostaje on własnością usługodawcy. W związku z tym każda modyfikacja auta, a także zmiana sposobu jego wykorzystywania wymaga uzyskania stosownej zgody leasingodawcy, a nierzadko także dokonania stosownego wpisu w dowodzie rejestracyjnym. Za wszystko trzeba zwykle uiścić dodatkową opłatę. Najczęściej pobierane są opłaty z tytułu:

  • wydania indywidualnych tablic rejestracyjnych,
  • instalacji gazowej,
  • zamontowania haka holowniczego,
  • wydania zgody na inne zmiany konstrukcyjne pojazdu,
  • uzyskania dodatkowych wpisów w dowodzie rejestracyjnym np. wpisu „L” związanego z nauką jazdy lub „taxi”,
  • wydania zgody na użytkowanie pojazdu przez osobę trzecią,
  • wydania upoważnienia do wyjazdu autem za granicę.

Leasing samochodowy a koszty windykacji

Niewywiązywanie się z terminu płatności rat leasingowych może okazać się bardzo kosztowne, ponieważ usługodawcy zwykle stosują dodatkowe opłaty z tytułu prowadzenia czynności windykacyjnych. Stawki za upomnienia i monity zwykle nie przekraczają kilkudziesięciu złotych. Jednak w przypadku dłuższego opóźnienia w płatności może dojść do zerwania umowy. Niektórzy leasingodawcy pobierają słone opłaty za samo wypowiedzenie, a jeszcze więcej (nawet 1000 zł) za wznowienie umowy po uregulowaniu należności. Równie drogie może okazać się przekazanie sprawy do zewnętrznej firmy windykacyjnej. Warto też wiedzieć, że na karną opłatę można się narazić nawet w przypadku niedostarczenia na czas polisy ubezpieczeniowej.

Jak widać, lista kosztów dodatkowych może być bardzo długa i tak naprawdę wiązać się z opłatami za najmniejsze czynności wynikające z użytkowania auta i obsługą umowy. Właśnie dlatego jest tak ważne zapoznanie się z tabelą opłat i prowizji przed podpisaniem dokumentów. Wielu usługodawców traktuje je wyłącznie jako źródło dodatkowego zarobku, dlatego nierzadko stosuje nieproporcjonalnie wysokie stawki do czynności, za które są one pobierane.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E




fot. DALL-E



fot. Freepik



Tematy pokrewne:  

tag leasing samochodowy