Łatka dla Windows może ukazać się wcześniej

26-09-2006, 09:48

Jeden z pracowników Microsoftu na swoim blogu poinformował, że oczekiwana od wielu dni łatka na lukę w obsłudze VML może być wydana wcześniej. Tymczasem firma PatchLink udostępniła już drugą nieoficjalną łatkę.

Scott Deacon na wstępie swojego blogowego wpisu na temat prac nad luką w VML zapewnia, że ataki są nieliczne, a problem jest przedramatyzowany. Dalej ekspert Microsoftu stwierdza, że oficjalna łatka jest już testowana i jeśli jej wysoką jakość uda się potwierdzić przed 10 października, to zostanie wypuszczona wcześniej.

Ekspert przypomniał również, że za wszelkie łatki wypuszczone nieoficjalnie przez innych dostawców, jego firma nie może ręczyć.

Mimo to, powstała kolejna łatka, a dostarczyła ją firma PatchLink, która uznała, że ciągle dziurawy Windows może być niebezpieczny dla jej klientów. Eksperci PatchLink dodają jednak, że na nieoficjalne łatki trzeba uważać, bo twórcy złośliwego oprogramowania i phisherzy, szybko podchwytują aktualne tematy. Zapewne powstaną (lub już powstały) złośliwe kody "udające" łatki.

Luka w obsłudze VML jest już aktywnie wykorzystywana. Firma Sophos zidentyfikowała trzy konie trojańskie, które dostają się dzięki niej na komputery użytkowników Windows. Istnieje także możliwość ataku poprzez e-mail napisany w formacie HTML.

Nawet jeśli łatka na lukę w obsłudze VML zostanie udostępniona wcześniej, to firma z Redmond i tak będzie do tyłu z łataniem. Nadal do usunięcia pozostaje nie mniej niebezpieczna usterka tkwiąca w obsłudze kontrolek ActiveX. Kod prezentujący technikę ataku został w tym przypadku również opublikowany, a stworzenie na jego podstawie jeszcze groźniejszych kodów to kwestia czasu.

Trzeba dodać, że "mały zakres ataków" nie jest w dzisiejszych realiach żadnym rozsądnym tłumaczeniem dla braku łatki. Każda firma może stwierdzić tylko ile było oficjalnych doniesień o atakach, ale nikt nie wie, ile ataków przeprowadzono. Raporty różnych firm wciąż mówią o zmianie sposobu działania wśród cyberprzestępców, którym nie zależy już na masowych, spektakularnych infekcjach, ale na cichej i dyskretnej kradzieży danych lub pieniędzy.

Źródło: blogs.technet.com, PatchLink
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Marzec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031