Kara za zerwanie umowy z operatorem jest... niezgodna z prawem?

07-12-2015, 13:31

W Warszawie zapadł wyrok, który podważa mechanizm uzyskiwania kar umownych za zerwanie umowy z operatorem. Nie znamy jeszcze szczegółów, ale sprawa wygląda bardzo interesująco.

Gazeta Lubuska podała w sobotę informację o dość zaskakującym wyroku. Niestety nie podano sygnatury tego wyroku i z materiału prasowego nie wynika w jakim dokładnie zapadł on sądzie. 

Chodzi o to, że pewien przedsiębiorca zawarł z operatorem umowę na 17 abonamentów z telefonami za złotówkę. Po pewnym czasie ten przedsiębiorca postanowił przejść do innego operatora. Zerwał umowę, a operator oczywiście zażądał kar umownych. Sprawa trafiła do sądu w Warszawie. 

Adwokat reprezentująca przedsiębiorcę ustaliła, że kara finansowa miała być zapłatą za to, iż abonent nie utrzymuje już w aktywności swoich kart sim. Rzecz w tym, że utrzymanie kart SIM w aktywności to jest sprawa operatora. Skoro tak, to abonent płaci jedynie za świadczone mu usługi telekomunikacyjne.

- W umowach doszło więc do obejścia prawa i naliczenia kar umownych pod pozorem naruszenia świadczenia niepieniężnego czyli utrzymania karty sim, co leży tylko w gestii operatora – tłumaczy mecenas Anna Drobek, która reprezentowała przedsiębiorcę.

Sąd uznał taką argumentację za właściwą i przyznał rację przedsiębiorcy. Wyrok jest prawomocny.

Media przedstawiają wyrok jako przełomowy dla abonentów. Należy jednak mieć na uwadze, że wyrok dotyczy umów z konkretnym operatorem. 

Jak już wspomnieliśmy wyżej, o tym wyroku niewiele wiadomo. Teraz tylko krótko go sygnalizujemy i postaramy się ustalić dodatkowe szczegóły (sygnaturę wyroku itd.). W miarę potrzeby zaktualizujemy ten tekst lub napiszemy szerzej o tej sprawie. 

Aktualizacja

Dziennik Internautów pytał o tę sprawę m.in. operatorów komórkowych. Jak dotąd uzyskaliśmy tylko komentarz Orange. Jego rzecznik Wojciech Jabczyński powiedział nam tylko, że ta sprawa nie dotyczyła Orange, a umowy tego operatora na  świadczenie usług telekomunikacyjnych nie zastrzegają kar umownych z tytułu braku utrzymania aktywnych numerów.

Przedstawiciel Plusa Arkadiusz Majewski również stwierdził, że powyższa sprawa "w żadnym zakresie" nie dotyczy sieci Plus. 


To warto przeczytać

fot. ZUSKomentarze
comments powered by Disqus
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2018»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2018 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.