Kara za zerwanie umowy z operatorem jest... niezgodna z prawem?

07-12-2015, 13:31

W Warszawie zapadł wyrok, który podważa mechanizm uzyskiwania kar umownych za zerwanie umowy z operatorem. Nie znamy jeszcze szczegółów, ale sprawa wygląda bardzo interesująco.

Gazeta Lubuska podała w sobotę informację o dość zaskakującym wyroku. Niestety nie podano sygnatury tego wyroku i z materiału prasowego nie wynika w jakim dokładnie zapadł on sądzie. 

Chodzi o to, że pewien przedsiębiorca zawarł z operatorem umowę na 17 abonamentów z telefonami za złotówkę. Po pewnym czasie ten przedsiębiorca postanowił przejść do innego operatora. Zerwał umowę, a operator oczywiście zażądał kar umownych. Sprawa trafiła do sądu w Warszawie. 

Adwokat reprezentująca przedsiębiorcę ustaliła, że kara finansowa miała być zapłatą za to, iż abonent nie utrzymuje już w aktywności swoich kart sim. Rzecz w tym, że utrzymanie kart SIM w aktywności to jest sprawa operatora. Skoro tak, to abonent płaci jedynie za świadczone mu usługi telekomunikacyjne.

- W umowach doszło więc do obejścia prawa i naliczenia kar umownych pod pozorem naruszenia świadczenia niepieniężnego czyli utrzymania karty sim, co leży tylko w gestii operatora – tłumaczy mecenas Anna Drobek, która reprezentowała przedsiębiorcę.

Sąd uznał taką argumentację za właściwą i przyznał rację przedsiębiorcy. Wyrok jest prawomocny.

Media przedstawiają wyrok jako przełomowy dla abonentów. Należy jednak mieć na uwadze, że wyrok dotyczy umów z konkretnym operatorem. 

Jak już wspomnieliśmy wyżej, o tym wyroku niewiele wiadomo. Teraz tylko krótko go sygnalizujemy i postaramy się ustalić dodatkowe szczegóły (sygnaturę wyroku itd.). W miarę potrzeby zaktualizujemy ten tekst lub napiszemy szerzej o tej sprawie. 

Aktualizacja

Dziennik Internautów pytał o tę sprawę m.in. operatorów komórkowych. Jak dotąd uzyskaliśmy tylko komentarz Orange. Jego rzecznik Wojciech Jabczyński powiedział nam tylko, że ta sprawa nie dotyczyła Orange, a umowy tego operatora na  świadczenie usług telekomunikacyjnych nie zastrzegają kar umownych z tytułu braku utrzymania aktywnych numerów.

Przedstawiciel Plusa Arkadiusz Majewski również stwierdził, że powyższa sprawa "w żadnym zakresie" nie dotyczy sieci Plus. 


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Marzec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031