Kanownik: Potrzebne nowe prawo, które wesprze startupy i nowoczesne technologie

12-05-2017, 08:41

O rozwoju cyfrowej gospodarki i cyfrowego społeczeństwa w Polsce i w Europie eksperci oraz przedsiębiorcy dyskutowali z wiceministrem cyfryzacji Krzysztofem Szubertem oraz Gerardem de Graafem z Komisji Europejskiej podczas panelu zorganizowanego pod patronatem merytorycznym m.in. ZIPSEE „Cyfrowa Polska”, w ramach Europejskiego Kongres Gospodarczego w Katowicach.

Podczas debaty Michał Kanownik wskazywał, że polska branża nowoczesnych technologii i start-upy mają duży potencjał, by konkurować ze światowymi firmami. By jednak dobrze wykorzystać tę szansę, polscy inżynierowie potrzebują przyjaznych ram prawnych, które wspomogą rozwój innowacyjnych projektów i zlikwidują bariery, które obecnie występują. „Warto jednak pamiętać, że startupy nie lubią zbyt sztywnych regulacji. Dlatego trzeba uważać, aby tego rynku nie przeregulować” – zwracał uwagę prezes ZIPSEE „Cyfrowa Polska”.

Michał Kanownik pochwalił jednocześnie inicjatywę Ministerstwa Cyfryzacji w sprawie free flow of data. Pod koniec 2016 r. 14 unijnych krajów z inicjatywy Polski wystąpiło do Komisji Europejskiej o zniesienie barier w swobodnym przepływie danych. „Zapewnienie swobodnego przepływu danych ma szczególną wartość dla biznesu oraz w dużym stopniu przekłada się rozwój startupów. Dlatego to ważne, że polski rząd zaangażował się w ten temat. Takich inicjatyw powinno być jednak więcej” – ocenił prezes ZIPSEE „Cyfrowa Polska”.

Z drugiej strony – jak zauważył Kanownik – istnieje wyraźna potrzeba zwiększania świadomości wśród polskich przedsiębiorców na fakt, że nieuniknioną przyszłością do bycia konkurencyjnym na rynku jest inwestycja w robotykę i sztuczną inteligencję. – „Bez takich inwestycji małe i średnie przedsiębiorstwa ryzykują tym, że znajdą się na peryferiach Europy” – ocenił Kanownik. – „Myślę, że polski rząd powinien zachęcać przedsiębiorców do inwestycji w tego typu innowacje” – dodał.

Zdaniem Kanownika duży potencjał drzemie też w sektorze IoT. – „Rozwój smart city, czy wręcz smart świata wytwarza potrzebę tworzenia coraz to nowych usług i kolejnych innowacyjnych pomysłów. Trzeba dać szansę polskim inżynierom, by w przyjaznych warunkach mogli rozwijać swoje pomysły” – podkreślił prezes ZIPSEE „Cyfrowa Polska”.

Podczas debaty na Europejskim Kongresie Gospodarczym podnosił również kwestię rosnących cyber-zagrożeń. Jego zdaniem zarówno konsumenci, przedsiębiorcy, jak i administracja publiczna wymagają edukacji na temat cyberbezpieczeństwa. – „Dziś nawet drukarka może stać się narzędziem do wycieku informacji” – ostrzegał Kanownik.


Źródło: ZIPSEE
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2018»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2018 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.