Jest Moonlight czyli Silverlight dla Linuksa

03-12-2008, 15:26

Wersję 1.0 beta oprogramowania Moonlight udostępniły projekt Moonlight i firma Novell. Oprogramowanie to jest linuksową implementacją technologii Silverlight, która została stworzona przez Microsoft, aby konkurować z wszechobecną technologią Flash.

Moonlight 1.0 umożliwi użytkownikom Linuksa odtwarzanie treści stworzonych w technologii Silverlight 1.0, w tym dźwięku i ruchomego obrazu WMV. Pozwoli to w pełni korzystać z witryn internetowych, które nie były do tej pory obsługiwane przez przeglądarki działające w systemie Linux.

Silverlight, czyli wtyczka dla Windows, jest już w bardziej zaawansowanym stadium rozwoju. Udostępniona w październiku wersja 2 zawiera niemało usprawnień.

Udostępnienie Moonlight 1.0 jest jednym z efektów współpracy technicznej między firmami Novell i Microsoft, która rozpoczęła się we wrześniu 2007 r. Firma Microsoft zapewniła dostęp do testowych pakietów Silverlighta, a także Media Pack dla użytkowników Linuksa, zawierający licencjonowane kodeki wideo i audio.

Moonlight rozpowszechniany jest w postaci rozszerzenia Firefoksa, które powinno współpracować z trzecią wersją przeglądarki w większości dystrybucji Linuksa. Rozwiązanie zostało przetestowane na platformach SUSE Linux Enterprise Desktop 10, openSUSE 11.0, Ubuntu 8.04 i Fedora Core 9.

Dostępny jest również kod źródłowy Moonlighta, co umożliwia przeniesienie rozwiązania na inne platformy. Moonlight 1.0 udostępniany jest w ramach licencji GNU LGPL. Microsoft Media Pack, przeznaczony dla Moonlighta produkt dystrybuowany przez Microsoft, dostępny jest do pobrania z witryny firmy Microsoft.

Więcej informacji na stronie projektu Moonlight


Źródło: Novell
Tematy pokrewne:  

tag Silverlighttag Novelltag Moonlighttag Microsoft
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy